Profesjonalny ozonator samochodowy jak używać?

ozonator samochodowy jak używać

Ozonator samochodowy to inaczej ozonator do powietrza, który wytwarza ozon, a ten skutecznie eliminuje nieprzyjemne zapachy, alergeny czy bakterie i wirusy. Ponadto generator ozonu służy do odgrzybiania klimatyzacji. Regularne stosowanie ozonatora do samochodu sprawia, że powietrze jest oczyszczone i dużo lepiej się nim oddycha. Ozonatory powietrza są zwykle nie wielkich rozmiarów, bardzo poręczne, tak żeby można było umieścić je np. pod schowkiem pasażera, gdzie zazwyczaj znajduje się filtr kabinowy a sam ozon może w tym miejscu odgrzybić klimatyzację samochodową.

Na rynku oprócz standardowych ozonatorów powietrza do samochodu z zasilaniem sieciowym, można spotkać takie z podłączeniem do zapalniczki. Niestety te drugie przez ograniczoną moc, w większości przypadków są niestety zbyt słabe by usunąć zapach czy odgrzybić klimatyzację. Profesjonalny ozonator samochodowy to bardzo przydatne urządzenie, które pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, ale wielu potencjalnych kupców zadaje sobie pytanie jaki ozonator samochodowy wybrać?  W naszym dzisiejszym artykule wyjaśnimy więc jak cały ten proces powinien odbywać się we właściwy sposób, poruszymy również inne, istotne w tej sprawie kwestie.

profesjonalny ozonator samochodowy

Jak działa ozonator samochodowy?

Działanie ozonatora samochodowego można opisać w kilku krokach:

 • Krok1: zasysanie powietrza z tyłu urządzenia.
 • Krok 2: W środku urządzenia, tlen znajdujący się w powietrzu jest rozdzielany za pomocą wyładowań elektrycznych, w których pojedynczy atom tlenu łączy się z jego podwójną cząstką, tworząc ozon O3,
 • Krok 3: Ozon jest wydmuchiwany z przodu urządzenia,
 • Krok 4: Następnie jeden z trzech atomów tlenu łączy się z danym zanieczyszczeniem utleniając go, i z tego procesu pozostaje czysty tlen. Często w powietrzu po burzy, w którym to wytwarza się ozon, oprócz wytworzenia świeżego powietrza, czuć specyficzny zapach ozonu.

Generator ozonu ma wiele zastosowań, a do najważniejszych należy: Usuwanie bakterii, wirusów, grzybów czy alergenów z powietrza. Ponadto ozonator usuwa nieprzyjemne zapachy i pozostawia po sobie dużo lepsze jakościowo powietrze. W ostatnich czasach jednym z najczęstszych zastosowań generatorów ozonu jest natomiast dezynfekcja. Z uwagi, na krążące bakterie i wirusy w powietrzu oraz alergeny, które mogą być przyczyną chorób zakaźnych, osoby prywatne i firmy coraz częściej sięgają po ozon, który z łatwością dezaktywuje te szkodliwe lotne związki. Z uwagi na bardzo silne właściwości antyalergiczne, pomaga on z chorobami oddechowymi, które biorą się również z często zanieczyszczonego powietrza w samochodzie. Sama wymiana filtra kabinowego niestety to za mało.

Co daje ozonowanie w samochodzie?

Ozonowanie samochodu ma wiele korzyści. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze:

 1. Ozon jest jednym z najsilniejszych środków dezodoracyjnych – czyli neutralizujących brzydkie zapachy, tam gdzie inne standardowe środki zawodzą. Stosując ozonator możemy pozbyć się m.in nieprzyjemnych zapachów dymu papierosowego, potu, zwierząt, stęchlizny, chemii i innych.
 2. Ozon ma bardzo silne właściwości antyelergiczne i jego częste stosowanie pomaga w usunięciu takich alergenów jak roztocza, pyłki i inne zanieczyszczenia powodujące problemy z układem oddechowym.
 3. Pozbycie się bakterii i wirusów: Regularne ozonowanie auta oczyszcza powietrze z bakterii i wirusów, które mogą być przyczyną powstawania wielu chorób. Szczególnie zalecane jest ozonowanie w okresie zimowym, aby ustrzec przed chorobami zakaźnymi jak np. przeziębienie czy grypa.
 4. Lepsza jakość powietrza: Ozon ma bardzo silne właściwości utleniające dlatego użycie go w samochodzie dezaktywuje wszystkie negatywne związki lotne. Dzięki temu ozonowanie auta ma ogromny wpływ na jakość powietrza, przez co dużo lepiej oddycha się w trakcie przebywania w samochodzie.
 5. Odgrzybianie klimatyzacji: Ozonując samochód możemy również odgrzybić w nim klimatyzację. Stawiając ozonator najczęściej przy schowku sprawiamy, że ozon dociera do samego parownika, w którym to osadza się grzyb. Często po uruchomieniu klimatyzacji czuć charakterystyczny smród – to oznacza, że czas wyozonować i odgrzybić klimatyzację w samochodzie.
  Podsumowując, nawet jednorazowe ozonowanie w samochodzie, sprawia, że powietrze w nim będzie dużo lepszej jakości. Ozon w aucie usuwa przede wszystkim: wirusy, bakterie, grzyby czy alergeny przyczyniając się do poprawy jakości powietrza oraz chroniąc nas przed chorobami.

Jakiej mocy ozonator do samochodu wybrać?

Jeżeli mowa o samochodach osobowych, to tutaj zalecamy ozonator o wydajności między 6 a 10G/h. Zbyt duża moc, przy tak małej kubaturze może niestety przysporzyć większych problemem niż dać pożytku i doprowadzić np. do przebarwienia tapicerki czy wytworzyć trudny do oczyszczenia nalot z ozonu. Dobrym wyborem mogą być urządzenia z regulowaną wydajnością.

Kolejną rzeczą oprócz wydajności na, którą trzeba zwrócić jest ustawienia czasu ozonowania. Samochód ozonuje się zazwyczaj od 25 do 40 minut, dlatego ważne jest aby ozonator miał możliwość ustawienia takiej ilości czasu, oraz aby automatycznie się wyłączył.

ozonator do samochodu

Nie polecamy ozonatorów pod zapalniczkę, ponieważ ich wydajność jest dużo słabsza, i niestety nie są wstanie prawidłowo zdezynfekować czy odgrzybić auto, a jedynie pozostawiają po sobie zapach ozonu. Oprócz mocy ozonatora, warto zwrócić uwagę na dostarczanie ozonu do środka auta. Bardzo często generatory ozonu stawiane są na zewnątrz i przez okno idzie szeroka rura, która dostarcza ozon do środka.

Mało kto jednak piszę, że w tym przypadku tą dużą szczelinę trzeba zakleić aby ozon się przez nią nie wydostawał. W związku z tym zalecamy wsadzanie ozonatorów do środka, ponieważ przez okno należy przeciągnąć jedynie cienki kabel zasilający i zakleić tą małą szczelinę taśmą malarską. Wtedy mamy pewność, że ozon osiągnie prawidłowe stężenie i będzie mógł dokładnie dezaktywować wszelkie niebezpieczne zarazki. Przy ozonowaniu większych pojazdów jak np. autobusy, zalecamy użycie ozonatora o wydajności między 10 a 20G/h realnej mocy.

Ile potrzeba ozonu do samochodu?

Ilość ozonu do skutecznego wyozonowania samochodu to nic innego jak jego stężenie. Ilość ta przede wszystkim zależy od wydajności urządzenia, czasu ozonowania oraz wielkości auta. Im mocniejszy ozonator, mniejsze auto, oraz dłuższy czas ozonowania tym wytworzy się więcej ozonu. Należy pamiętać natomiast, że nie zawsze więcej znaczy lepiej, a na pewno nie bezpieczniej. Aby ozonator wytworzył odpowiednią ilość ozonu w aucie jego moc powinna wahać się między 6 a 10G/h wydajności. To pozwoli na dezaktywacje wszelkich bakterii, wirusów, grzybów, alergenów i pozbycie się nieprzyjemnego zapachu, a jednocześnie sprawi, że zabieg ozonowania przebiegnie całkowicie bezpiecznie dla materiałów znajdujących się w samochodzie.

Czas ozonowania w aucie przy użyciu takiej mocy ozonatorów powinien wahać się między 25 a 40 minut. W tym czasie wytworzy się odpowiednia ilość ozonu, która będzie się wahać między 5 a 10 ppm.

Należy pamiętać, że bezpieczne stężenie dla człowieka to 0.1ppm, dlatego nie można wsiadać do samochodu od razu po skończonym ozonowaniu.

Czy ozonator do auta jest bezpieczny?

Ozonator do auta jest bezpieczny, w momencie gdy stosujemy go zgodnie z zaleceniami producenta. Ozon jest związkiem, który w wyższych stężeniach jest niebezpieczny dla zdrowia człowieka, dlatego tak ważne jest aby przestrzegać odpowiednich procedur ozonowania. Możemy porównać go do mocnych środków czyszczących, które jeżeli użyjemy w dużej ilości na małej powierzchni są również dla nas szkodliwe – jak np. przy myciu łazienki mocną chemią. Bezpieczne stężenie ozonu przy którym człowiek może przebywać 8 godzin to 0.1ppm. Powyżej tego, wdychanie ozonu może spowodować zatrucie.

Takich samych zasad bezpieczeństwa należy się trzymać ozonując samochód. Tutaj również nie można przesadzić ze stężeniem, co oznacza, że nie możemy użyć zbyt mocnego ozonatora. Zbyt długa ekspozycja na ozon (długi czas ozonowania) oraz duże stężenie w niektórych przypadkach mogłoby doprowadzić do np. uszkodzenia elementów gumowych samochodu, czy przebarwienia tapicerki. Stosowanie ozonatora w aucie według zaleceń producenta trzymając się odpowiednich procedur jest natomiast całkowicie bezpieczne, a ponadto pozwala na oczyszczenie w nim powietrza z niebezpiecznych związków.

Dobry ozonator samochodowy cena

Cena za ozonator samochodowy zaczyna się najczęściej od kilkuset złotych a zależy przede wszystkim od: Marki, Modelu, Wydajności, Mocy czy dodatkowych funkcji ozonatora. Zwykle ceny za markowy ozonator do samochodu wahają się w granicach 500 – 1000 zł. Można znaleźć również tańsze ozonatory, w których sprzedawcy opisują, że nadają się do ozonowania samochodu. Pierwszymi z nich są ozonatory do wody, których moc waha się między 0.4 a 1g/h wydajności co w rzeczywistości jest zbyt słabe w ozonowaniu auta. Drugim rodzajem są najtańsze nie markowe urządzenia, których moc jest często zawyżona, a co gorsze nie sprawdzona.
 
Są to urządzenia często bardzo szybko nagrzewające się stwarzając spore zagrożenie w tak małym środowisku jak auto. Najczęściej można je rozpoznać przez brak uziemienia oraz poprzez ograniczony czas ozonowania do 30, 60, 90 lub 120 minut, bez możliwości pracy ciągłej, lub poprzez moc nie proporcjonalną do wydajności – to oznacza, że ozonator aby się nie przegrzewał, musi mieć minimum 100W mocy na każde 10G/h wydajności. Czyli 20G/h powinien mieć minimum 200W. Wracając do ceny ozonatorów do samochodu, to przeważnie te z niższą wydajnością 5-7G/h będą tańsze od tych, które mają 8-10G/h mocy.
 
Dobrym wyborem są ozonatory z regulacją mocy, dzięki czemu możemy wykorzystać je w mniejszych jak i większych samochodach osobowych lub ciężarowych. Ponadto urządzenie z timerem mechanicznym również będą tańsze od tych, które można nastawiać na panelu LCD. Na plus ozonatorów wyposażonych w dodatkową elektronikę są dodatkowe funkcje jak np. Możliwość zdalnego ustawienia czasu włączenia czy wyłączenia ozonatora co ma wpływ na bezpieczeństwo w trakcie ozonowania.

Polski ozonator samochodowy od firmy ozonmed.pl

Na rynku jest wiele ozonatorów, które sprawdzą się w ozonowaniu samochodów.

Do ich grona należy generator ozonu PRO-10G, który został zaprojektowany przez firmę Ozonmed w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa użytkownikowi oraz ułatwienia procesu ozonowania.

Model PRO-10G został wyposażony w najnowszej generacji płytkę ozonową, dzięki której można ustawiać wydajność urządzenia w zakresie 2/4/6/8/10 G/h. To sprawia, że ma on bardzo szeroki zakres w ozonowaniu samochodów – od najmniejszych aut osobowych po duże ciężarowe.

Ozonator PRO-10G jest wyposażony w specjalny timer, dzięki któremu możemy z góry ustawić czas włączenia oraz wyłączenia ozonatora. Np. aby uruchomił się o godzinie 15:00 i wyłączył o godz.15:30. To bardzo ułatwia zaplanowanie całego procesu ozonowania, ponieważ nie musimy się martwić, że zapomnimy włączyć lub wyłączyć urządzenia i zawsze mamy pewność, że czas ozonowania trwał tyle ile chcieliśmy.

O bezpieczeństwo użytkownika dba funkcja opóźnionego startu, która wynosi 60 sekund. Po włączeniu ozonatora w samochodzie, nie musimy szybko z niego wychodzić, ponieważ ozonator po jego ustawieniu, nigdy nie zacznie od razu na nas dmuchać ozonem.

Ostatnią rzeczą szczególnie polecaną dla warsztatów oraz firm jest funkcja interwałów. Możemy dzięki niej z góry zaplanować ozonowanie 5,10,15 czy więcej aut z rzędu. Funkcja ta pozwala na uruchamianie ozonatora na 30 minut, a po skończonym ozonowaniu włączenie ponowne za 5 minut i powtórzenie np. 15 takich cyklów.

Podsumowując model PRO-10G sprawdzi się w domu, gdy chcemy wyozonować własny samochód, jak i w profesjonalnym warsztacie, gdzie ozonuje się kilka aut dziennie.

Wyposażony w bardzo mocny zasilacz, wentylator oraz najnowszą płytkę, model ten posłuży wiele lat, i oprócz swojego zastosowania w ozonowaniu samochodu, świetnie się sprawdzi również na większych powierzchniach w domu, biurze czy w firmie.

ozonator do auta
Promocja!
Original price was: 699,00 zł.Current price is: 599,00 zł. Cena brutto

Na koniec, najważniejsze aby nie zawsze kierować się tylko ceną produktów, bo nie znaczy że najdroższy sprzęt będzie akurat dla nas najlepszy. Warto przede wszystkim poczytać o danym urządzeniu, sprawdzić jego recenzję oraz opinie na temat sprzedawcy.  Dobry ozonator samochodowy cena to termin ,który jest bardzo często używany przez kierowców szukających odpowiedniego generatora do swojego samochodu w internecie.

 Jeśli chodzi o ozonatory, dostępne w naszej ofercie to możemy Państwu zaoferować ozonator naszej marki – jest nim model PRO-10M. Jest to urządzenie charakteryzujące się bardzo wysoką jakością i wydajnością. Jak widzimy poniżej nasi klienci z pomyślnością wykorzystują ten produkt przy ozonowaniu swojego samochodu.

Jaki generator ozonu do dużego samochodu?

Większe auta, jak np. Audi A6, Mercedes klasy E, Bmw serii 5, VW passat czy SUVy będą potrzebowały ozonatora o większej wydajności. W przypadku takich samochodów zalecamy użycie ozonatora o wydajności między 8 a maksymalnie 10G/h mocy. Jest to kompromis między szybką dezynfekcją powietrza oraz odgrzybieniem klimatyzacji a bezpieczeństwem o elementy wnętrza.

Jaki ozonator do samochodu dostawczego

Bardzo ważne jest aby przy ozonowaniu samochodów używać markowych ozonatorów, ponieważ zaleca się aby generator ozonu był w środku samochodu. Słabszej jakości urządzenia bardzo szybko potrafią się nagrzać, co w połączeniu z małą kubaturą, w której jest jeszcze mniej powietrza może stworzyć realne zagrożenie pożaru.

Jak w przypadku innych ozonatorów do samochodu, ważne aby dany model miał możliwość ustawienia czasu w granicach 25-40 minut.

Jaki ozonator wybrać do samochodu małego?

Wybierając ozonator do samochodu małego powinniśmy kierować się w szczególności wielkością auta. W przypadku małych pojazdów osobowych jak np. Toyota Yaris, VW Polo, Skoda citygo i podobne małe auta miejskie ozonator powinien posiadać między 5 a maksymalnie 8G/h wydajności. Poszukując takiego ozonatora zalecamy zwrócić uwagę na te, które mają możliwość regulacji mocy, dzięki czemu ustawiając mniejszą moc, będziemy mogli wyozonować małe auto, a gdy ustawimy więcej gram wydajności będziemy mogli użyć go do większego samochodu lub np. do wyozonowania mieszkania. Oprócz samej wydajności ozonatora powietrza do małego samochodu trzeba sprawdzić, czy ustawienie czasu będzie możliwe w zakresie 25-40 minut, bo to standardowy czas, na który ustawiamy generator ozonu w aucie.

Generator ozonu do samochodu zasilanie sieciowe vs 12V

Ozonator do samochodu ma przeważnie dwa rodzaje zasilania. Pierwszy, bardziej popularny to zasilanie z sieci 230V, natomiast drugi to zasilanie 12 V z tzw. „zapalniczki”.

Jedyne ozonatory z zasilaniem 12 V warte zainteresowania to te, które mają odpowiednie bezpieczniki a ich moc będzie w granicach 100W. Niestety większość urządzeń na rynku posiada niedostateczną moc kilku-kilkunastu Wat, a to zbyt mało żeby wyozonować samochód. Oczywiście, po uruchomieniu takiego ozonatora będzie czuć ozon, natomiast właśnie na zapachu cały proces się zakończy, ponieważ urządzenia te nie są wstanie wytworzyć minimalnego stężenia do usunięcia przykrego zapachu, odgrzybienia klimatyzacji czy dezynfekcji powietrza. Kolejny minus jest taki, że gdy chcemy usunąć zapach nie uruchamiając auta, to przy mocniejszym ozonatorze z zapalniczki, może rozładować nam się akumulator. Jedyne plusy takich urządzeń polegają na tym, że przez ich mały rozmiar są wygodne w transporcie oraz, że nie potrzeba dłuższego przewodu zasilającego do ich podłączenia.

Jeżeli chcemy wykonać prawidłowy zabieg ozonowania to musimy skupić się na ozonatorach z zasilaniem 230V, których minimalna moc będzie w granicach 100W, co będzie oznaczać, że wytworzą odpowiednie stężenie ozonu oraz zapewnią stabilne napięcie i moc. Ponadto, ozonatory markowe zasilane z sieci, nie będą w żaden sposób się przegrzewać, co jest bardzo ważne w przypadku ozonowania samochodu. Jedyny minus tych ozonatorów, to konieczność użycia przedłużacza, żeby wsadzić ozonator do środka. Zalecamy zawsze kabel wsunąć przez szybę, a szczelinę zakleić taśmą malarską.

Generator ozonu do samochodu opinie

Generator ozonu do samochodu opinie zbiera pochlebne recenzje wśród użytkowników ze względu na swoje działanie. Jakie są zalety ozonowania samochodu?

 • Pomoc w dezynfekcji:  częsta metoda odkażania kabiny samochodowej. Ozonatory bardzo często wykorzystywane są np. w karetkach.
 • Pomaga usuwać przykre zapachy: ozon dobrze radzi sobie ze wszystkimi przykrymi zapachami, zapewniając świeże powietrze w naszym samochodzie.
 • Odgrzybianie klimatyzacji: ozonowanie jest powszechnie stosowaną metodą przy odgrzybianiu klimatyzacji.
ozonator do samochodu

Profesjonalny ozonator samochodowy opinie

Profesjonalny ozonator samochodowy opinie to bardzo często wyszukiwany termin w internecie. Ciężko jest jednak znaleźć opinie dotyczące ozonowania samochodu. Dlatego też postanowiliśmy przedstawić Państwu kilka opinii, które przysłali do nas klienci naszego sklepu internetowego, oto kilka z nich:

Marek

Jak co roku miałem jechać do warsztatu na odgrzybianie klimatyzacji, postanowiłem jednak poczytać na ten temat i postanowiłem kupić ozonator do samochodu. To był strzał w dziesiątkę. Polecam każdemu.

Dariusz

Posiadam duża firmę transportową i z ozonatorów korzystamy praktycznie codziennie. Polecam te urządzenia każdemu zawodowemu kierowcy..

Damian

Na początku nie byłem przekonany do ozonowania samochodu, przekonał mnie znajomy, od którego pożyczyłem urządzenie. Po pierwszym użyciu postanowiłem zakupić swoje urządzenie. Polecam każdemu.

generator ozonu do samochodu

To już wszystko jeśli chodzi o nasz artykuł pt. profesjonalny ozonator samochodowy jak używać? Mamy nadzieje, że uzyskali Państwo odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania na ich temat. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych specjalistycznych urządzeń!

Jak długo wietrzyć samochód po ozonowaniu?

Istnieje kilka sposobów na wietrzenie samochodu po ozonowaniu, natomiast wymienimy dwa najpopularniejsze:

Pierwszy z nich, dużo szybszy polega na otwarciu wszystkich drzwi auta oraz bagażnika zaraz po ozonowaniu. Po takim wietrzeniu już po minimum 10 minutach można korzystać z samochodu. Wszystko dlatego, że ozon szybko się ulatnia i miesza ze świeżym powietrzem z zewnątrz, a w tak małej kubaturze występującej w aucie stężenie ozonu bardzo szybko spada. Sposób ten zalecamy w przypadku regularnego ozonowania, np. dezynfekcji czy usuwania alergenów.

Drugi sposób, to zostawienie ozonu aby nadal „pracował” już po wyłączonym ozonatorze. Najlepiej odczekać minimum 2 godziny, a następnie gdybyśmy chcieli już skorzystać z auta, wystarczy otworzyć drzwi i bagażnik na 5 minut aby do wnętrza wleciało powietrze z zewnątrz. Sposób ten jest zalecany w przypadku odgrzybiania klimatyzacji czy usuwanie nieprzyjemnego zapachu z auta, gdzie ozon potrzebuje dłuższego czasu ekspozycji niż w przypadku zwykłej dezynfekcji.

Może się zdarzyć, że w przypadku jednego i drugiego sposobu będzie czuć ozon w kabinie, ponieważ jest on wyczuwalny dla człowieka nawet gdy jego stężenie nam nie zagraża. Gdyby jednak wystąpiło zatrucie ozonem, które objawia się m.in podrażnieniem śluzówki czy kaszlem, należy jeszcze raz przewietrzyć auto przez minimum 20 minut.

Czy warto kupić ozonator do samochodu?

Wiele osób nadal się zastanawia czy warto kupić ozonator do samochodu.

Koszt zabiegu odgrzybiania klimatyzacji to około 50-150 zł. W przypadku dezynfekcji – 50 -100 zł, a usunięcie zapachu w aucie od 100 zł w górę. Są to natomiast tylko i wyłącznie zabiegi doraźne a wykonanie tylko kilku z nich stanowi praktycznie koszt ozonatora, który może nam posłużyć wiele lat. Jeżeli natomiast dbamy o czyste powietrze, którym oddychamy powinniśmy pamiętać o regularnym jego oczyszczaniu. W domu mamy zazwyczaj oczyszczacze powietrza, które filtrują je, natomiast w aucie mamy jedynie filtr kabinowy, który w minimalnym stopniu hamuje szkodliwe związki, a przecież na ulicy jest dużo więcej zanieczyszczonego powietrza niż w domu. Dlatego tak ważne jest zadbanie o świeże i czyste powietrze w aucie. Przy regularnym ozonowaniu możemy uniknąć wielu chorób zakaźnych oraz alergii. Oddychanie czystym i świeżym pachnącym jak po burzy powietrzem wpływa pozytywnie na komfort jazdy. Nie ma nic gorszego niż oddychanie powietrzem w których są bakterie, wirusy czy nieprzyjemne zapachy papierosów, pleśni, potu, stęchlizny i innych.

Ozonator do samochodu to urządzenie bardzo proste w obsłudze, i aby wykonać poprawnie zabieg ozonowania należy jedynie postępować według instrukcji producenta.

Kupno generatora ozonu do auta to przede wszystkim inwestycja w nasze zdrowie, a te zależy często od powietrza którym oddychamy.

Polecane artykuły z tej kategorii

Dodaj komentarz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.