Wyświetlanie wszystkich wyników: 10

Ozonator powietrza profesjonalny

Ozonator Powietrza to urządzenie, które zadba o jakość powietrza w Twoim domu. W obecnych czasach czyste powietrze jest już pewnego rodzaju luksusem. Często natomiast zapominamy, że ma ono ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie oraz samopoczucie. Niestety, z każdej strony jesteśmy atakowani przez zanieczyszczenia, przez które jakość powietrza w Polsce jest na niskim poziomie. Powietrze, którym oddychamy niestety najczęściej ma w sobie różnego rodzaju bakterie, wirusy, alergeny, pyły, kurz, dym czy inne związki nieorganiczne nie widoczne gołym okiem. Przez to, że nie widzimy tych związków, nie zauważymy również jak negatywny wpływ mają na nasz organizm, powodując często alergie, astmy czy choroby płuc.

Większość swojego czasu spędzamy natomiast w domu czy w samochodzie gdzie w porównaniu do ulicy mamy jednak wpływ na jakość powietrza. Jednym z narzędzi do walki z zanieczyszczonym powietrzem są ozonatory lub inaczej zwane generatory ozonu do powietrza. Ozonator jest urządzeniem, które wytwarza ozon, czyli bardzo silnie utleniający gaz, dezaktywujący wszelkie zanieczyszczenia wokół nas, stwarzając dla nas idealne środowisko do oddychania. Przed zakupem ozonatora powietrza musimy wiedzieć, który z modeli dostępnych na rynku będzie dla nas odpowiedni, aby przeprowadzone zabiegi ozonowania były skuteczne w oczyszczaniu naszego domu czy auta.

Co to jest ozonator powietrza?

Ozonator Powietrza to urządzenie produkujące gaz zwany ozonem składający się z trzech atomów tlenu O3. Gaz ten ma silne właściwości oksydacyjne dlatego bez problemu radzi sobie ze z lotnymi związkami organicznymi, nieprzyjemnymi zapachami, alergenami, bakteriami, grzybem, wirusami czy pleśnią. Generator ozonu działa poprzez zaciąganie powietrza z tyłu urządzenia, które następnie jest przepuszczane przez środek ozonatora gdzie występują tzw. wyładowania koronowe, w których właśnie dochodzi do rozpadu tlenu i powstania ozonu. Następnie gaz ten jest wydmuchiwany z przodu urządzenia i rozprowadzany po całym pomieszczeniu. Ważne jest aby dobierać odpowiedni ozonator domowy do wielkości powierzchni, aby był wstanie „napełnić” ozonem cały obszar. Generatory ozonu mają zastosowanie nie tylko w prywatnych domach ale we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych. Bardzo często możemy spotkać je w hotelarstwie, usługach, przemyśle, instytucjach publicznych, transporcie, zakładach medycznych i wielu innych.

ozonator powietrza

Jak działa generator ozonu do domu?

Generator ozonu do domu działa na zasadzie wyładowań elektrycznych zwanych koronowymi. W środku urządzenia w zależności od metody wytwarzania ozonu, możemy znaleźć płytki, tuby lub szkło, które przekształcają tlen w ozon. Oprócz samego źródła generującego ozon, jest tam również zasilacz oraz wentylator. Ten ostatni służy do zasysania powietrza z zewnątrz z tyłu urządzenia, a następnie wydmuchiwania ozonu z przodu. Ponadto służy również jako element do chłodzenia elementów wewnątrz ozonatora.

Zasilacz służy dostarczaniu odpowiedniej mocy do źródła generującego ozon (np. płytki) oraz wentylatora. Bardzo ważne aby był odpowiednio dopasowany, ponieważ często w tańszych ozonatorach jest zbyt słaby, co może mieć wpływ na przegrzewanie się urządzenia i dużo mniejszą wydajność ozonu niż zadeklarowana. W ozonatorach powietrza nic nie trzeba dodatkowo uzupełniać czy dokupować. Jedyna różnica jest w przypadku medycznych ozonatorów gdzie źródłem ozonu jest czysty tlen z butli medycznej i taką butle należy wymieniać.

Co to jest ozon ?

Ozon jest trójatomową cząstką tlenu, posiadającą wiele innych nazw jak np. . trójtlen, tritlen, czy alotropowa odmiana tlenu. Występuje on naturalnie w stratosferze a jego symbol zapisujemy jako O3. To właśnie warstwa ozonu chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem UV. Z roku na rok powstaje natomiast coraz większa dziura ozonowa, poprzez emisję freonu. W niższych warstwach atmosfery ozon powstaje w trakcie wyładowań elektrycznych, np. w trakcie burzy. Często się słyszy, że powietrze po burzy bardzo ładnie pachnie. To najczęściej zasługa ozonu. Ozon uważa się za jeden z najsilniejszych utleniaczy, i jest nawet 15 razy mocniejszy od chloru. Ponadto ma właściwości: dezynfekcyjne, bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze.

Jest jednym z najmocniejszych środków do usuwania wszelkich zapachów. Zaczynając od zapachu po dymie papierosowym, kończąc na zapachu silnej chemii. Ponadto świetnie działa jako środek do deakaryzacji czyli usuwania wszelkich alergenów z powietrza. Pomimo tak silnych właściwości ozon dezynfekcyjnych ozon jest gazem, który po wykonaniu swojego zadania powraca do tlenu. To sprawia, że nie pozostawia po sobie żadnego śladu. To jest jego ogromny plus w porównaniu do używania np. silnej chemii. Ozon w wysokich stężeniach jest szkodliwy dla człowieka. Górna granica przy której człowiek może wytrzymać 8 godzin to stężenie 0.1ppm. Objawy zatrucia ozonem to przede wszystkim podrażnienie oczu czy dróg oddechowych. Bardzo ważne w tym przypadku jest postępowania zgodnie ze wskazówkami producenta sprzętu.

Jak ozonator powietrza przekształca powietrze?

Generator ozonu przekształca powietrze dwukrotnie. Pierwszy raz następuje w trakcie wyładowań elektrycznych w środku ozonatora. To właśnie wtedy w trakcie ich trwania ozon powstaje na skutek rozdzielenia tlenu na dwa atomy, a następnie połączenia się pojedynczego atomu tlenu z podwójnym atomem w tlenu, dzięki czemu powstaje trójatomowa cząstka tlenu. Do drugiego przekształcenia powietrza dochodzi gdy ozon O3 spotka na swojej drodze wirusy, bakterie, grzyba czy inne zanieczyszczenie. Wtedy dochodzi do odłączenia pojedynczej cząstki ozonu, która reaguje z danym szkodliwym mikroorganizmem utleniając go. Po tej reakcji z ozonu pozostają tylko dwa atomy czyli tlen O2. Dlatego mówi się, że zawsze ozon powraca do tlenu.

jak działa ozonator powietrza

Czy ozonator jest bezpieczny?

Ozonator powietrza jest urządzeniem wytwarzającym ozon, i to właśnie ozon może być dla nas niebezpieczny. Przy kupnie ozonatora, można zwrócić uwagę czy ma tzw. opóźnienie startu, aby w trakcie jego ustawianie nie dmuchał nam ozonem w twarz. Z drugiej strony tańsze ozonatory mogą być niebezpieczne z uwagi na użyte w nich tanie komponenty, które bardzo często prowadzą do przegrzewania się urządzenia. Najważniejszym tematem do omówienia w kwestii czy ozonator powietrza jest bezpieczny jest wpływ stężenia ozonu na człowieka. W trakcie ozonowania mieszkania czy samochodu stężenie ozonu wacha się zazwyczaj pomiędzy 1-10 ppm.

Bezpieczne stężenie natomiast dla człowieka, w którym może wytrzymać 8 godzin to 0.1ppm. Także w trakcie zabiegu ozonowania norma jest często przekraczana nawet 100-krotnie i przebywania w tak dużym stężeniu może się wiązać z poważnym zatruciem ozonem. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie procedur ozonowania, ponieważ zazwyczaj to właśnie samemu sobie najbardziej szkodzimy. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie przebywać w trakcie ozonowania, chyba, że mamy specjalną maskę z odpowiednim filtrem węglowym. Ważne również jest aby nie wchodzić od razu po skończonym ozonowaniu oraz zawsze sprawdzić szczelność pomieszczenia, czy ozon np. nie wydostaje się przez drzwi. Każdy sprzedawca, w swojej instrukcji obsługi powinien mieć zawarte informacje na temat bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu ozonowania.

Zalety stosowania ozonatora powietrza od ozonmed.pl

Jest wiele zalet stosowania ozonatora powietrza, natomiast do największych z nich należy przede wszystkim poprawa jakości powietrza w naszym otoczeniu. Generator ozonu likwiduje przede wszystkim szkodliwe substancje takie jak wirusy, bakterie, grzyby, pleśnie, kurz, pyłki roślin czy inne alergeny, które są często niewidzialnym wrogiem prowadzącym do rozwoju szeregu chorób w naszych organizmach. Ponadto ozon jest najsilniejszym neutralizatorem zapachu i zwalcza przykry zapach m.in. stęchlizny, dymu papierosowego, chemii, farb i wiele innych. To wszystko sprawia, że często służy alergikom czy astmatykom.

Kolejną zaletą ozonatora powietrza jest jego bardzo prosta obsługa. Jest to czynność, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a jedynie aby była całkowicie bezpieczna, należy trzymać się instrukcji obsługi oraz procedur ozonowania podanych przez producenta. Ponadto ozon jest gazem, który po dezaktywacji szkodliwych zanieczyszczeń powraca do tlenu. To sprawia, że po zabiegu ozonowania, mamy jeszcze więcej czystego powietrza w pomieszczeniu. W porównaniu do używania chemii, ozon nie pozostawia po sobie żadnego śladu, czy specyficznego zapachu oraz przede wszystkim nie uczula. Ostatnią z zalet jest brak kosztów eksploatacyjnych ozonatora powietrza. Nie trzeba go w żaden sposób uzupełniacz czy dokupować żadnych filtrów jak w przypadku oczyszczacza powietrza. To sprawia, że ozonatory powietrza coraz częściej są stosowane w walce z wszelkimi mikroorganizmami.

Jakie korzyści przynosi stosowanie ozonatora powietrza od ozonmed.pl?

Możemy wyróżnić dwa zastosowania ozonatora powietrza. Pierwsze z nich do stosowanie ozonatora powietrza doraźne czy jednorazowe w celu pozbycia się np. nieprzyjemnego zapachu bądź grzyba ze ściany. W takich przypadkach ze względu na bardzo dużą liczbę zanieczyszczeń w powietrzu ozon w pierwszej kolejności neutralizuje zapachy oraz niszczy zarodniki grzyba. Drugie stosowanie ozonatora powietrza, polega na jego regularnym uruchamianiu. W związku z tym mamy dużo innych korzyści:

  1. Oczyszczanie powietrza poprzez usunięcie szkodliwych lotnych związków organicznych, wirusów, bakterii, pyłków, kurzu, alergenów i wiele innych.
  2. Poprawa jakości życia i samopoczucia. Ze względu na swoje właściwości redukujące zanieczyszczenia w powietrzu, ozon sprawia, że jego jakość się poprawia. Oddychając świeżym i czystym powietrzem możemy pomóc osobom z chorobami układu oddechowego oraz alergią czy astmą.
  3. Zwalczanie zanieczyszczeń chemicznych. Ozon pomaga w zwalczaniu substancji chemicznych, które często znajdują się w produktów do czyszczenia oraz są używane do produkcji sprzętu czy mebli do gospodarstwa domowego.
  4. Zapobieganie rozprzestrzeniania się oraz eliminacje bakterii i wirusów poprzez regularne ozonowanie może ograniczyć powstanie chorób zakaźnych jak przeziębienia czy grypa.
Czy ozonator jest bezpieczny?

Jak wybrać odpowiedni ozonator domowy?

Gdy posiadamy wiedzę na temat ozonowania, odpowiedni wybór ozonatora powietrza jest prosty. Gdy jednak nadal się edukujemy w temacie ozonu, przy wyborze generatora ozonu przede wszystkim powinniśmy skupić się na jego przeznaczeniu a następnie na dopasowaniu go do powierzchni. Bardzo ważne jest aby rozróżnić ozonator powietrza od ozonatora do wody. Często klienci, kupują ozonatory do wody/żywności ponieważ sprzedawcy piszą, że można nimi ozonować również mieszkanie czy samochód. Niestety, ale jest to tylko i wyłącznie bajer sprzedawcy, ponieważ te urządzenia mają moc między 0.4 a 1G/h. i w trybie ozonowania oprócz użycia ich do wody, można co najwyżej wyozonować nimi pralkę, lodówkę czy szafki. Są natomiast zbyt słabe by wyozonować pokój. Niektóre z nich mają funkcję jonizacji, która jest na większe powierzchnie, natomiast różni się ona od funkcji ozonowania. Ozonator powietrza nie posiada rurki zakończonej kamieniem, tylko dużą kratkę przez którą wydostaje się ozon. W porównaniu do ozonatora do wody, ma dużo większą moc – średnio między 5 a 40 Gram. Jeżeli w takim razie naszym przeznaczeniem jest ozonowanie wody/warzyw i owoców czy mięsa to nie szukamy ozonatora powietrza, tylko ozonatora do wody i żywności.  

Jakie są Kryteria wyboru generatora ozonu?

Jeżeli znamy ich przeznaczenie to kolejnym krokiem jest dobór generatora ozonu do powierzchni pomieszczenia które będzie ozonowane. Tutaj musimy zwrócić uwagę na dwie rzeczy:

  • Często producenci piszą, że dany ozonator jest na powierzchnie np. 100m2, ponieważ częściej posługujemy się tą miarą niż kubaturą czyli m3. W domyśle, zazwyczaj jest brana pod uwagę wysokość 3m, czyli w przypadku 100m2 jest to 300m3. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku ozonowania pomieszczenia 100m2 i 3m wysokiego, mamy 300m3, a inne pomieszczenie może mieć również taką samą powierzchnie 100m2 natomiast wysokość 10m, co oznacza, że kubatura wyniesie 1000m3. Dlatego ozonator najlepiej dobierać do kubatury pomieszczenia, i o taką specyfikację urządzenia należy zapytać sprzedawcę. Następnie należy pamiętać, że zawsze podajemy wielkość pojedynczego największego pomieszczenia. Jeżeli ozonator np. jest na 100m2, a my mamy dom 300m2, to nie znaczy, że ozonator będzie zbyt słaby, ponieważ najważniejsza informacja w tym momencie, to jakie jest największe pomieszczenie w tym domu. Jeżeli jest poniżej 100m2, to ozonator będzie odpowiednio dobrany. Należy pamiętać, że skuteczne ozonowanie jest tylko wtedy go ozonujemy pomieszczenie po pomieszczeniu.
  • Kolejnym parametrem powinna być moc urządzenia. Tutaj niestety bardzo często możemy trafić w pułapkę tzw. danych technicznych. Niestety, ale w przypadku ozonatorów powietrza, często spotykamy się z parametrami, które nijak mają się z prawdą. Najczęściej dotyczy to właśnie powierzchni/kubatury pomieszczenia na które są przeznaczone oraz mocy urządzenia. Coraz częściej niestety nie tylko producenci ale również sprzedawcy zawyżają wydajności ich urządzeń, ponieważ im lepszy cyfry na papierze tym dużo lepsza sprzedaż. Przestrzegamy przed kupowaniem najtańszych ozonatorów z ogromną mocą, ponieważ bardzo często, nie mają takiej mocy jak zadeklarowana. Co gorsze nawet, jeżeli liczba płytek w środku zgadza się z mocą urządzenia (bo w taki sposób łatwo sprawdzić zadeklarowaną moc) to z drugiej strony przeważnie jak użyty zbyt słaby zasilacz. W konsekwencji zamiast chłodnego ozonu, otrzymujemy ledwo dmuchające ciepłym powietrzem z dodatkiem zapachu ozonu urządzenie.

Co gorsza, te urządzenia potrafią naprawdę mocno się nagrzać, a przecież ozonatory musimy zostawiać w zamkniętych pomieszczeniach czy autach a następnie z nich wychodzić, więc powinniśmy mieć całkowite zaufanie do takiego sprzętu. Mamy możliwość natomiast w pewnym stopniu wyeliminować te najsłabsze urządzenia, zwracając szczególną uwagę na ich dwa parametry. Po pierwsze powinniśmy sprawdzić czy urządzenie ma minimum 100W mocy na każde 10G wydajności ozonatora.

To oznacza, że jeżeli ozonator ma prawdziwą moc 40G, powinien posiadać 400W mocy. Jeżeli ma mniej, to znaczy, że został dobrany zbyt słaby zasilacz, i najprawdopodobniej urządzenie będzie szybko się nagrzewać. Często producenci, aby zapobiec pożarowi tych urządzeń, ograniczają mocno czas ozonowania takich urządzeń, do 60 lub 120 minut. Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to przede wszystkim opinie na ten samego produktu jak i sprzedawcy, one najczęściej bardzo dużo nam mówią.

Jakie są najważniejsze parametry techniczne?

Przy wyborze jakiekolwiek urządzenie elektrycznego, często kierujemy się parametrami technicznymi. W przypadku ozonatorów powietrza, powinniśmy porównywać te parametry, natomiast nie powinno one decydować o ostatecznym wyborze generatora ozonu. Głównie przez to, że w wielu modelach ozonatorów, parametry są po prostu mocne naciągnięte. Poniżej najważniejsze z parametrów:

  1. Moc urządzenia – Jest ona wyrażana w Watach. Jest to najważniejszy z parametrów, który każdy użytkownik może sprawdzić przed i po zakupie. Dzięki temu parametrowi możemy mieć pewność czy urządzenie ma zadeklarowaną moc przez producenta/sprzedawcę. Na każde 10G wydajności ozonator powinien mieć minimum 100W, czyli jak ma 30G powinien mieć 300W. Ten parametr nie zawyżają sprzedawcy, ponieważ w łatwy sposób można go sprawdzić podłączając ozonator do watomierza.
  2. Wydajność – czyli ile ozonu produkuje ozonator powietrza w tzw. gramach na godzinę (g/h). Na ten parametr należy szczególnie uważać. Jest to najczęściej zmieniany parametr nie tylko przez producentów ale również sprzedawców. Co gorsza, ciężko zweryfikować przez internet czy urządzenie ma taką wydajność. Możemy co najwyżej jak w punkcie 1 porównać moc urządzenia do zadeklarowanej wydajności. Dopiero jak otrzymamy urządzenie, jesteśmy wstanie zmierzyć jego wydajność np. za pomocą miernika ozonu i porównać do innego modelu.
  3. Zasięg – parametr oznaczający maksymalną ozonowaną powierzchnie. Informacja ta jest najczęściej podawana w m2, przy założeniu 3m wysokości pomieszczenia. Jest to kolejny dosyć mocno przekłamywany parametr, głównie przez to, że jest on podawany dla dezynfekcji pomieszczenia, w której wystarczą bardzo niskie stężenia ozonu. W przypadku usuwania nieprzyjemnego zapachu czy grzyba ze ściany, w którym jest potrzebne kilka razy wyższe stężenie, zasięg jest dużo mniejszy. Dlatego gdy mamy jedno duże pomieszczenie – powyżej 50m2 i chcemy usunąć w nim grzyba lub zapach, to musimy szukać mocnego urządzenia, lub przedzielić pomieszczenie folią malarską aby je pomniejszyć.
  4. Tryb pracy – możliwość ustawienia manualnego lub automatycznego uruchamiania. Większość najprostszych ozonatorów ma jedynie manualny tryb pracy, w którym ustawiamy czas pracy ozonatora, zazwyczaj w zakresie 0-120 minut, lub w trybie tzw. „hold on” co oznacza praca ciągła. Profesjonalne ozonatory natomiast można zaprogramować, np. o której godzinie mają się uruchomić i o której zakończyć swoją pracę. Ponadto niektóre z nich mają tryb interwałów, czyli automatyczne uruchamianie się ozonatora co „X” godzin. Coraz częściej trafiają się również ozonatory sterowane za pomocą smartfona przez ich połączenie z wifi. Najlepsze ozonatory mają możliwość zmiany ich wydajności, przez co bezpiecznie możemy ich użyć w aucie, a później zwiększając moc, wyozonować duże mieszkanie.
  5. Filtr – najtańsze ozonatory przeważnie nie mają żadnego filtra, co może prowadzić do uszkadzania się niektórych elementów. Inne generatory ozonu posiadają natomiast najczęściej filtry z siatki ABS, które nadają się do czyszczenia pod bieżącą wodą i których nie trzeba wymieniać. Dodatkowo na rynku można spotkać filtry ozonatory z filtrami Hepa czy filtrami węglowymi, natomiast w ich przypadku jest to koszt eksploatacyjny, który trzeba ponosić przy każdorazowej wymianie filtra.
  6. Konstrukcja – Ozonator powietrza charakteryzuje się wlotem powietrza z tyłu i wylotem z przodu urządzenia. Najlepiej aby wylot i wlot były takiej samej wielkości przez co urządzenie będzie dużo lepiej dmuchać ozonem. Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę na to z jakich materiałów jest wykonana obudowa i poszczególne elementy. Najtańsze generatory ozonu mają obudowę ze stali. W modelach wyższej klasy stosowana jest obudowa ze stali nierdzewnej, która charakteryzuje się odpornością na ozon. Jest to ważne, ponieważ w tanich ozonatorach przez utleniający ozon, często obudowa i śrubki potrafią „zardzewieć”. To samo tyczy się wnętrza ozonatora, gdzie są elementy jak zasilacz wentylator czy generator ozonu. One też powinny być z materiałów odpornych na ozon bo w przeciwnym razie będzie dochodzić do uszkodzeń. Kolejnym elementem powinna być wygodna rączka do przenoszenia ozonatora oraz stopki najlepiej z gumy na spodzie ozonatora by nie rysował powierzchni na której jest stawiany.
  7. Zasilanie – Ozonator powietrza może być zasilany z sieci, baterii lub zapalniczki w aucie. Te 2 ostatnie rodzaje zasilania natomiast często są zbyt słabe aby zapewnić odpowiednią wydajność urządzenia. Aby zabiegi ozonowania były skuteczne potrzebne jest co najmniej 100W mocy generatora ozonu.

Powyższe parametry techniczne powinny pomóc przy wyborze generatora ozonu. Nie należy jednak skreślać urządzenie teoretycznie słabszych, ponieważ ich parametry mogą być realne. Warto oprócz samych liczb, porównać również inne elementy jak tryb pracy, filtr czy konstrukcja.

Promocja!
599,00  Cena brutto
Promocja!
New
999,00  Cena brutto
Promocja!
1.950,00  Cena brutto
2.650,00  Cena brutto
Promocja!
99,00  Cena brutto

Porównanie różnych rodzajów ozonatorów powietrza

Na rynku jest wiele różnych rodzajów ozonatorów powietrza, które różnią się miedzy sobą metodą wytwarzania ozonu oraz przeznaczeniem. Można spotkać najczęściej 4 typy ozonatorów powietrza w zależności od metody produkcji ozonu. Poniżej wymieniamy każde z nich:

  1. Ozonatory do domu ceramiczne: Źródłem powstawania ozonu w tych ozonatorach powietrza jest płytka ceramiczna, w której dochodzi do wyładowań elektrycznych. Stare płytki ceramiczne, które do tej pory są używane w najtańszych generatorach ozonu mogą wytwarzać śladowe ilości wielotlenków. W markowych produktach natomiast są już użyte płytki nowej generacji, które nie emitują żadnych szkodliwych wielotlenków. Ozonatory ceramiczne są najczęściej kupowanymi ozonatorami, ze względu na swoją dużą wydajność.
  2. Ozonatory kwarcowe: Źródłem powstawania ozonu w tych ozonatorach jest szkło kwarcowe, w którym dochodzi do wyładowań koronowych produkujących ozon. Producenci zachwalają bardzo długą żywotność tej metody, natomiast zdarza się często, że jeszcze w trakcie gwarancji dochodzi do pękania szkła. Szczególnie trzeba uważać na ozonatory kwarcowe z ograniczoną ilością czasu na ozonowanie (poniżej 120 minut). Będzie to oznaczać, że transformator wysokiego napięcia jest słabszej jakości i szkło będzie się przegrzewać i pękać.
  3. Ozonatory lamp wyładowczych: Źródłem powstawania ozonu w tych ozonatorach są lampy wyładowcze. Plusem tych ozonatorów jest mniejszy pobór prądu i w miarę dobra bezawaryjność. Minusem natomiast jest bardzo wysoka cena i niska wydajność w porównaniu do np. ozonatorów ceramicznych, przez co urządzenia o podobnej wydajności kosztują kilkukrotnie więcej.
  4. Ozonatory Lamp UV: Źródłem powstawania ozonu w tych ozonatorach są lampy UV znajdujące się w urządzeniu. W porównaniu do powyższych metod, ta jest najsłabsza. Różnica przede wszystkim jest taka, że Lampy UV tworzą ozon nie poprzez wyładowania elektryczne tylko poprzez rozszczepienie cząsteczki tlenu przez odpowiednią długość fali wynosząca 240nm. Niestety, ale w związku z tym ich wydajność jest kilkunastokrotnie mniejsza niż w przypadku innych metod, dlatego są dosyć rzadko używane w ozonatorach jako jedyne źródło powstawania ozonu. Często współpracują wraz z płytkami ceramicznymi wytwarzając ozon z obu źródeł.

Ozonatory z zasilaniem bateryjnym vs. zasilaniem sieciowym

Ozonatory powietrza możemy podzielić ze względu na ich źródło zasilania. Najczęściej popularnymi i wybieranymi generatorami ozonu są te z zasilaniem sieciowym. Charakteryzują się one przede wszystkim dużo większą wydajnością, ale też większymi wymiarami. Przeznaczenie obydwu rodzajów ozonatorów jest natomiast całkowicie inne.

Ozonatory z zasilaniem sieciowym możemy używać do ozonowania domu, mieszkania, biura czy np. samochodu. Generatory ozonu z zasilaniem na baterie są niestety dużo słabsze, i można je używać maksymalnie do wyozonowania szafki, pralki, czy lodówki. Będą natomiast zbyt słabe by użyć ich do ozonowania np. całego pokoju. Na plus ozonatorów bateryjnych jest ich niska waga, oraz łatwa możliwość transportu.

rodzaje ozonatorów powietrza

Ozonatory do małych pomieszczeń vs. do dużych pomieszczeń

Jedną z najważniejszych rzeczy przy wyborze ozonatora, jest informacja do jakiej powierzchni ma być przeznaczony. Niestety ale możemy w tym przypadku pomylić się w 2 strony. Po pierwsze możemy kupić zbyt mały ozonator do za dużej powierzchni. Tutaj możemy jeszcze się jakoś ratować, przedzielając pomieszczenie np. folią malarską i przez to zmniejszając jego powierzchnie. Co jeżeli kupiliśmy natomiast zbyt mocne urządzenie, a chcemy użyć je w aucie ?
Minimalny czas ozonowania, aby miało jakikolwiek efekt to 20-25 minut. Nie zalecamy ustawiania ozonatora na 5 minut, bo jest bardzo mocny, ponieważ nie będzie to efektywne. Dlatego tak ważne jest aby przed zakupem sprawdzić moc urządzenia oraz abyśmy wiedzieli do czego ma być przeznaczone. Warto szczególnie rozglądnąć się za urządzeniami, które mają regulacje mocy, dzięki czemu możemy użyć ich do małych powierzchni jak np. auto oraz do dużego biura, domu, garażu czy np. piwnicy.

Maksymalna wydajność ozonatora podawana w gramach/godzinę przy ozonowaniu samochodu to 10G/h. Nie zaleca się stosowania mocniejszych ozonatorów, ponieważ może doprowadzić to do uszkodzenia niektórych materiałów ze względu na zbyt małą powierzchnie i zbyt wysokie stężenie ozonu. Coraz częściej zdarza się jednak, że osoby ozonują auta budżetowymi ozonatorami, które mają 40G i nic się nie dzieje a nawet są efekty. To tylko może świadczyć o tym, że w rzeczywistości te ozonatory mają maksymalnie kilka gram, dlatego radzą sobie w przypadku ozonowania auta, nie uszkadzając przy tym innych elementów. Gdyby ta moc była realna, powodowałyby wiele szkód.

Ozonatory do małych pomieszczeń to te, których wydajność sięga to około 20-30G/h w zależności od producenta sprzętu. Powyżej 30G powoli zaczynają się ozonatory do większych pomieszczeń, które charakteryzuje oprócz mocnej sekcji zasilającej przede wszystkim bardzo mocny wentylator, który jest wstanie wydmuchać ozon na drugi koniec danego pomieszczenia.
Są oczywiście również ozonatory, które mają więcej niż 100G.
W przypadku dużych powierzchni zalecamy zawsze np. użycie ozonatorów o wydajności 2 x 40G/h niż 1 x 80G/h.

Ozonatory dla domu vs. ozonatory dla przemysłu

Ozonatory do domu są przeważnie małymi kompaktowymi urządzeniami, które posiadają rączkę i można je z łatwością przenosić. Charakteryzują się mniejszą wydajnością oraz mocą niż ozonatory przemysłowe. Ich przeznaczenie to dezynfekcja i oczyszczanie powietrza na małych powierzchniach takich jak mieszkanie, domy, piwnice czy biura. Przez co ich koszt jest również niski.

Ozonatory dla przemysłu posiadają bardzo dużą wydajność przez co często nie mają standardowego zasilania, tylko mają podłączenie trójfazowe. Służą zazwyczaj do ozonowania powietrza w ogromnych halach. Większa część ozonatorów przemysłowych służy natomiast do oczyszczania wody. Budowa ozonatora do domu oraz tego do przemysłu bardzo się różni. Przemysłowe generatory ozonu są przeważnie tworzone pod daną firmę, posiadają indywidualne programy, oraz najnowsze technologię. Są często używane w oczyszczaniu wody, przetwórstwie, przemyśle farmaceutycznym czy chemicznym.

ozonatory do małych pomieszczeń

Jak używać ozonatora powietrza?

Przed użyciem ozonatora powietrza należy przeczytać dokładnie instrukcję obsługi w której powinny być szczegółowe informację na temat parametrów urządzenia oraz jego obsługi. Poniżej przedstawiamy podstawowe czynności, które powinny być wykonane w trakcie zabiegu ozonowania:

  1.  Policzenie kubatury pomieszczenia - mnożymy powierzchnie w m2 x wysokość pomieszczenia. Np. powierzchnia 20m2 x 3 metry wysokości = 60 m3 (kubatury).
  2. Wybór rodzaju ozonowania. Jeżeli jest to dezynfekcja to można użyć powyższego wzoru. Jeżeli natomiast chcemy usunąć zapach lub grzyba, to mnożymy czas minimum x 3.
  3. Wynosimy z pomieszczenia całą roślinność
  4. Zamykamy okna oraz zaklejamy wszelkie otwory wentylacyjne
  5. Ozon jest cięższy od tlenu i szybko opada, dlatego kładziemy generator ozonu możliwie jak najwyżej pomieszczenia (najlepiej 2/3 wysokości). Ważne aby ozonator był ustawiony w rogu pomieszczenia, skierowany frontem na przeciwną stronę.
  6. Sprawdzamy czy przed i za urządzeniem nie ma niczego co mogłoby blokować wlot lub wylot powietrza z ozonatora.
  7. Ustawiamy generator ozonu na odpowiedni czas ozonowania.
  8. Wychodzimy z pomieszczenia
  9. Sprawdzamy szczelność – jeżeli czujemy, że ozon wydostaje się z pomieszczenia, używamy szerokiej taśmy malarskiej do uszczelnienia drzwi
  10. W trakcie ozonowania lub od razu po ozonowaniu możemy wejść do pomieszczenia w masce gazowej z odpowiednim filtrem. Po minimum 3h od skończonego ozonowania możemy wrócić do pomieszczenia bez maski – chyba, że nadal czujemy mocny zapach ozonu – wtedy należy jeszcze poczekać.
  11. Regularne korzystanie z ozonatora wiąże się najczęściej z czyszczeniem filtra powietrza, który znajduje się z tyłu urządzenia. W zależności od modelu należy go albo wyczyścić albo wymienić na nowy. Zalecamy czyszczenia filtra raz w miesiącu.

Jak długo i jak często stosować ozonator powietrza?

Długość czasu oraz częstotliwość ozonowania zależy przede wszystkim od wielkości powierzchni, celu ozonowania, rodzaju generatora ozonu oraz często od ilości osób przebywających w pomieszczeniu. Zaczynając od tyłu - w instytucjach publicznych, szkołach, przedszkolach czy np. żłobkach lub innych firmach, w których przebywa bardzo dużo osób, często dochodzi do różnego rodzaju infekcji, chorób zakaźnych jak grypa, przeziębienia czy alergie.

Aby temu zapobiec należy systematycznie ozonować w celu dezynfekcji. Zaleca się aby w miejscach gdzie jest duża rotacja osób, ozonować raz w tygodniu, co będzie w dużym stopniu zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusów, bakterii czy alergenów, chroniąc przez to osoby przebywające w takich pomieszczeniach.

 

jak używać ozonatora powietrza

W celu dobrania odpowiedniego ozonatora do wielkości pomieszczenia polecamy w tym przypadku nasz kalkulator:

https://ozonmed.pl/ozonatory/kalkulator-ozonowania/ .


Jeżeli pomieszczenie jest bardzo duże zalecamy użyć kilku mniejszych ozonatorów. Wracając natomiast do częstotliwości i długości stosowania ozonatora powietrza. W przypadku gdy chcemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu np. stęchlizny, dymu papierosowego czy chemii i innych, zaleca się ozonowanie co 2 dni do momentu ustania zapachu. Jeżeli chodzi o czas ozonowania, to należy pomnożyć x 3 wynik, który pokazuje nasz kalkulator ozonowania, ponieważ jest on stworzony pod ozonowanie w celu dezynfekcji. Najlepiej podczas zabiegów usuwania nieprzyjemnych zapachów lub grzyba ze ściany nie wietrzyć pomieszczenia, tylko zostawić ozon do momentu, aż samoczynnie powróci do tlenu.

Jakie są zasady użytkowania ozonatora powietrza?

Użytkując ozonator powietrza należy zadbać o podstawowe zasady użytkowania, które sprawią, że cały zabieg ozonowania przebiegnie bezpiecznie i skutecznie. Oto kilka z nich:

  1. Dokładnie zapoznaj się z instrukcją ozonatora od producenta, ponieważ każde urządzenie jest inne.
  2. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniej maski z filtrem na ozon nie przebywaj w pomieszczeniu ozonowanym oraz zaraz po samym ozonowaniu.
  3. Ozonatory powietrza służą wyłącznie do użytku wewnątrz – w pomieszczeniach, w których nie przebywają ludzie i zwierzęta.
  4. Zawsze stawiaj ozonator w jak najwyższym miejscu pomieszczenia, najlepiej na minimum 2/3 wysokości.
  5. Ozonator powinien znajdować się w rogu pomieszczenia, skierowany na przeciwległą stronę. Ponadto tył i przód urządzenia nie może być niczym zasłonięte. Nie stawiamy ozonatora aby dmuchał bezpośrednio na elektronikę.
  6. Używaj generatora ozonu według własnych potrzeb i dostosowuj odpowiedni czas ozonowania do wielkości pomieszczenia. Pamiętaj, że lepiej zacząć od krótszego czasu ozonowania. W ozonowaniu nie zawsze więcej znaczy lepiej.
  7. Pamiętaj, aby zawsze jak najbardziej uszczelnić pomieszczenie ozonowane, aby po 1 stworzyć jak najwyższe stężenie oraz po 2 aby ozon nie wydostawał się na zewnątrz.
  8. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, pamiętając, że ozon jest gazem, który jest szkodliwy przy wyższych stężeniach.

Ranking najlepszych ozonatorów powietrza od ozonmed.pl

Przedstawiamy poniżej kilka z najlepszych profesjonalnych ozonatorów powietrza od ozonmed.pl:

  1. Ozonator profesjonalny PRO-10M – to generator ozonu o mocy 10.000mg/h i bestseller w sklepie ozonmed.pl ze względu na niezawodność i najwyższą jakość komponentów. Generator ozonu PRO-10M jest bardzo prosty w obsłudze, posiadając jedynie timer, który przekręcamy na odpowiedni czas ozonowania. Jest wyposażony w funkcję hold, stosowaną często w dużych pomieszczeniach przy usuwaniu nieprzyjemnych zapachów czy grzyba.
  2. Ozonator profesjonalny PRO-10G – Zaprojektowany przez firmę ozonmed.pl ozonator, różni się całkowicie od tego co jest na rynku. Jako jeden z nielicznych ma możliwość ustawienia mocy urządzenia w zakresie 2/4/6/8/10G/h co sprawia, że ma szeroki zakres zastosowań. Możemy również ustawić czas rzeczywisty i funkcję opóźnionego bezpiecznego startu. Ponadto posiada zabezpieczenie przed nieautoryzowanym uruchomieniem, czy licznik motogodzin. Istnieje też możliwość ustawienia automatycznego uruchomiania interwałowego na kilkadziesiąt dni do przodu. Świetny ozonator dla osób, które oprócz dużej mocy szukają dodatkowych funkcji.
  3. Ozonator profesjonalny Noyes-20000 mg/h - to generator ozonu posiadający dwie metody wytwarzania ozonu. Oprócz płytek generujących ozon jest zastosowana również lampa UV, dzięki czemu w bardzo szybki sposób dezaktywuje wszelkie zanieczyszczenia. Ponadto oprócz standardowego ustawienia czasu, ozonator ten posiada również funkcję interwałów.
  4. Ozonator przemysłowy PRO-40G - To ozonator najczęściej kupowany przez firmy, które zajmują się profesjonalnie ozonowaniem. Ze względu na bardzo dużą realną moc 40.000mg/h jest przystosowany do działania na bardzo dużych powierzchniach. Firmy natomiast cenią go za to, że moc tą można regulować w zakresie 10/20/30/40 G/h co sprawia, że na najniższym biegu, możemy bezpiecznie użyć go do ozonowania auta. W generatorze tym zostały użyte najwyższej klasy komponenty, jak płytki, zasilacz czy bardzo wydajny wentylator, który na koniec pracy schładza wszystkie elementy.

Co warto wiedzieć o innych producentach ozonatorów powietrza?

Jest wielu producentów ozonatorów powietrza i najczęściej każdy z nich chwali swoje urządzenia i przedstawia je jako te najlepsze. Jedyną metodą aby stwierdzić, które z generatorów wypadają najkorzystniej w stosunku cena/jakość jest porównanie ich w podobnych warunkach pracy. Przede wszystkim przy wyborze producenta ozonatora, należy zwrócić szczególną uwagę czy produkt jest markowy. Większość najtańszych ozonatorów produkują firmy nie związane z ozonowaniem i bez elementarnej wiedzy, i właśnie przed generatorami od takich producentów przestrzegamy.

Dlaczego ? Głównie ze względu na bezpieczeństwo – często produkty te pozbawione są podstawowych informacji w instrukcji obsługi, oraz niestety najczęściej mają mocno przekłamane parametry. Należy pamiętać, że ozonatory nie są zabawkami i należy szukać markowych produktów ze względu na ich wysoką jakość. Warto też sprawdzić, czy sprzedawca posiada własny serwis po sprzedażowy, aby szybko rozwiązywać ewentualne problemy w trakcie i po okresie gwarancyjnym. Ostatnim ale chyba najważniejszym elementem przy wyborze ozonatora powietrza, jest opinia na jego temat, i samego sklepu.

Ranking najlepszych ozonatorów powietrza

Jak dbać o ozonator powietrza?

Ozonatory powietrza do domu są urządzeniami przepływowymi, co oznacza, że przez środek generatora przelatuje zanieczyszczone powietrze, a kurz i pył czy inne związki lotne mogą osiadać na jego elementach. Jak dbać w takim razie o ozonator powietrza?

  1. Należy przede wszystkim zadbać o filtr powietrza. Jeżeli ozonujemy w pomieszczeniach, w których nie ma zbyt dużo pyłu czy kurzu, to raz w miesiącu wystarczy wyczyścić filtr powietrza. W przypadku używania ozonatora w miejscach mocno pylących zaleca się czyszczenie raz w tygodniu.
  2. Czyszczenie obudowy – Zaleca się w zależności od tego czy urządzenie jest brudne, czyścić wilgotną szmatką obudowę urządzenia, po wcześniejszym odłączeniu kabla zasilającego od gniazdka.
  3. Nie zaleca się stosowania mocnej chemii, która mogłaby uszkodzić nie które elementy urządzenia.

Jak czyścić i konserwować nasze ozonatory powietrza?

  1. Czyszczenie i konserwacja generator ozonu jest bardzo ważna aby zapewnić im długoletnią bezawaryjność. Poniżej zostało opisane kilka najważniejszych czynności, które należy wykonywać regularnie:
    Czyszczenie ozonatora z zewnątrz, najlepiej wilgotną szmatką, po wcześniejszym odłączeniu kabla zasilającego od gniazdka.
  2. Czyszczenia filtra powietrza znajdującego się z tyłu urządzenia. W przypadku ozonatorów profesjonalnych najczęściej są to filtry dożywotnie, które wystarczy płukać pod bieżącą wodą przy małym zapyleniu raz na miesiąc, przy dużym natomiast raz na tydzień.
  3. Ponadto zaleca się serwisowanie urządzeń, chodź nie jest to konieczne, w celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia, które osiadają na elementach jak zasilacz czy płytka generująca ozon.
  4. W trakcie serwisu zaleca się sprawdzenie wydajności urządzenia oraz stanu wszystkich komponentów. Najczęściej taki serwis, wydłuża gwarancję ozonatora.

Jakie są koszty eksploatacji ozonatora powietrza?

Głównym kosztem eksploatacji ozonatora powietrza tak naprawdę jest koszt jego zakupu. Są ozonatory za kilkaset złotych, jak i kilka tysięcy. Często natomiast nie ma zbyt dużych różnic w działaniu pomiędzy nimi, porównując oczywiście urządzenia od markowych producentów. Koszty eksploatacji ozonatora powietrza, zależą przede wszystkim od tego gdzie i w jakim celu go stosujemy.

Jeżeli jest to ozonator powietrza do domu, to w tym przypadku koszty są bardzo niskie. Generator ozonu do warunków domowych potrafi zużyć w granicach 100-200 Watów mocy przy jednorazowym ozonowaniu. Także, nawet ozonując 4 razy w tygodniu, koszt energii elektrycznej to symboliczna 1zł. W profesjonalnych generatorach ozonu nie potrzebujemy uzupełniać w żaden sposób ozonu, ponieważ urządzenia produkują go na bieżąco. 

 Tańsze ozonatory natomiast, najczęściej mają przewidziany czas pracy na kilka tysięcy godzin, i może się okazać, że przed końcem gwarancji będzie trzeba wymienić płytkę, co mogłoby się okazać nie opłacalne. Ozonatory profesjonalne posiadają natomiast płytki z żywotnością około 20 tys. godzin, czyli tyle co średniej klasy telewizor. Ponadto posiadają bardzo często filtr dożywotni, który nie trzeba wymieniać, jak w przypadku tańszych urządzeń. Porównując ozonatory do innych urządzeń oczyszczających powietrze, to te pierwsze mają relatywnie niskie koszty eksploatacji oraz są dużo skuteczniejsze w zwalczaniu bakterii, wirusów, grzybów, nieprzyjemnych zapachów czy alergenów z powietrza.

Profesjonalny Ozonator samochodowy od ozonmed.pl – najlepszy wybór

Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem ozonatora powietrza:

  1. Przede wszystkim, zastanów się do czego będzie używany ozonator. Pamiętaj, że ozonator do wody i artykułów spożywczych to inne urządzenie niż ozonator powietrza.
  2. Policz jaką Twoje największe pomieszczenie ma metrów kwadratowych a najlepiej ile ma m3 – czyli tzw. kubaturę i do tego dopasuj model generatora ozonu.
  3. Poczytaj opinie na temat producenta sprzętu, danego modelu oraz opinie na temat samego sprzedawcy.
  4.  Porównaj parametry techniczne, jak moc, wydajność, ustawienie czasu ozonowania czy wielkość ozonowanego pomieszczenia. Nie wybieraj samymi danymi technicznymi, pamiętając, że często są zawyżane przez producentów i sprzedawców.
  5. Zadzwoń do sprzedawcy i skonsultuj swój wybór. Podaj podstawowe dane, jak wielkość pomieszczenia oraz powód użycia ozonatora, a on doradzi Ci odpowiedni model.
  6. Zapytaj sprzedawcy o podstawowe dokumenty jak instrukcja obsługi, procedura ozonowania, czy certyfikat CE.

To już wszystko jeśli chodzi o to jakie są najważniejsze wskazówki przed zakupem ozonatora powietrza. Mamy nadzieje, że nasz artykuł będzie pomocny i wybór odpowiedniego urządzenia do ozonowania nie będzie już żadnym problemem!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.