Strona główna / Stopa Cukrzycowa

Co to jest stopa cukrzycowa, przyczyny, objawy i leczenie

Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych i najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Dotyka osoby w różnym wieku, niezależnie od płci i trybu życia. Nieleczona i niekontrolowana cukrzyca prowadzi do wielu powikłań, które w medycynie traktuje się jako odrębne schorzenia, jednym z nich jest zespół stopy cukrzycowej zwany również potocznie stopą cukrzycową. Chorobę definiuje się jako owrzodzenie i zniszczenie głębokich tkanek stopy, którym towarzyszą objawy uszkodzenia nerwów obwodowych, czyli neuropatii, jak również symptomy niedokrwienia.

Bezpośrednią przyczyną stopy cukrzycowej są rany, otarcia lub skaleczenia, które w obrębie stóp powstają często na skutek niewyczuwalnego przez pacjenta urazu. Ze względu na uszkodzenia zakończeń nerwowych, chory w porę nie dostrzega problemu, nie odczuwa bólu związanego np. ze zbyt ciasnym lub niewygodnym obuwiem. W walce ze stopą cukrzycową kluczowy jest czas i jak najszybsze dostrzeżenie symptomów choroby. Pierwsze, typowe objawy stopy cukrzycowej to pojawiające się na stopach odciski oraz plamy cukrzycowe o ciemnym zabarwieniu, które mogą występować na powierzchni kończyn dolnych, szczególnie na podudziach.

POWIĄZANE PRODUKTY

Pierwsze objawy i zespół stop cukrzycowej ICD10

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, wyodrębnia dwa typy cukrzycy, na które zapadamy najczęściej — mowa tu o cukrzycy insulinozależnej i cukrzycy insulinoniezależnej. Zespół stopy cukrzycowej należy do przewlekłych powikłań tej nieuleczalnej choroby, występujących zarówno u pacjentów chorych na cukrzycę typu 1, jak i typu 2. W internetowych portalach i poradnikach medycznych można obejrzeć bardzo wiele zdjęć ilustrujących to powikłanie, jednak objawy stopy cukrzycowej to nie tylko otwarte i drastycznie wyglądające rany na stopach.

Jeżeli regulujemy poziom insuliny w organizmie za pomocą środków farmakologicznych i zmagamy się z chorobą cukrzycową, warto wiedzieć, które symptomy mogące zwiastować problemy z dolnymi kończynami powinny być dla nas alarmujące. Zespół stopy cukrzycowej może objawiać się dolegliwościami bólowymi stóp w czasie ruchu, ale także w czasie spoczynku, może powodować drętwienie stóp i ich deformacje. Najważniejsza jest stała kontrola naszego stanu zdrowia i wyczulenie na pierwsze objawy zespołu stopy cukrzycowej, wśród których istotne są wszelkie zaburzenia czucia, dotyku, bólu, temperatury i wszelkie inne odstępstwa od normy w tym zakresie.  

zespół stop cukrzycowej ICD10

Przyczyny choroby

Według statystyk zespół stopy cukrzycowej pojawia się u co dziesiątego pacjenta chorującego na cukrzycę. Dotyczy kończyn dolnych poniżej kostki — najczęściej części podeszwowej stopy, rzadziej części grzbietowej. Przebieg dolegliwości może mieć różną formę zaawansowanie, jednak zawsze choroba ma podobną genezę. Jedną z głównych przyczyn stopy cukrzycowej jest niewłaściwie leczona i najczęściej przewlekła neuropatia cukrzycowa, powstająca w konsekwencji niewyrównanej cukrzycy.

Neuropatia powoduje zaburzenia czucia w obszarach unerwienia danego nerwu lub nerwów stopy. Upośledzone odbieranie bodźców prowadzi do sytuacji, w której pacjent nie odczuwa bólu, wówczas gdy niewygodne obuwie może powodować już poważne odciski. Drugą przyczyną rozwoju powikłań związanych z zespołem stopy cukrzycowej jest niedokrwienie, czyli miażdżyca tętnic kończyn dolnych. Oznacza to, że ukrwienie w stopach chorego nie jest prawidłowe, tkanki są niedotlenione i znacznie bardziej podatne na uszkodzenia i skaleczenia. W związku z zaburzeniami czucia do mikrourazów dochodzi więc bardzo często, a ich gojenie i regeneracja są niezwykle utrudnione. Naraża to pacjenta na liczne zakażenia i dalsze pogorszenie stanu stopy. 

Z którym lekarzem powinieneś się skontaktować?

Pacjenci dotknięci cukrzycą powinni regularnie kontrolować stan swoich stóp, często poddawać się badaniom i co bardzo ważne dbać o kończyny w sposób właściwy. Często domowa profilaktyka i pielęgnacja jest niewystarczająca i o pomoc należy zwrócić się do specjalistów. Z którym lekarzem powinieneś się skontaktować w celu diagnostyki i leczenia stopy cukrzycowej? Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że leczenie stopy cukrzycowej to w głównej mierze leczenie samej cukrzycy i utrzymywanie poziomu glukozy we krwi na właściwym poziomie.

W tym celu powinniśmy zgłosić się do diabetologa, który zajmuje się diagnozowaniem, profilaktyką oraz leczeniem cukrzycy. Pomoże nam dobrać właściwą terapię i zaleci prowadzenie regularnych notatek z informacjami o pomiarach glukozy, informacjach o posiłkach, lekach i aktywności fizycznej. Kolejnym krokiem powinna być konsultacja z podologiem, specjalizującym się w leczeniu chorób stóp, a także z ortopedą, który zadba o wypracowanie prawidłowych nawyków mających na celu odciążenie chorej kończyny. W niektórych przypadkach zespołu stopy cukrzycowej uzasadniona jest również konsultacja z lekarzem specjalistą w terapii chorób układu naczyniowego.

Jak leczyć stopę cukrzycową? (ozonoterpia)

Konsultacje ze specjalistami, odpowiednio dobrana dieta, regularne badania poziomu cukru to wszystko ważne elementy walki z cukrzycą, jednak zapobieganie powikłaniom i ciężkiemu przebiegowi zespołu stopy cukrzycowej wymagają dodatkowych działań. Skuteczną metodą w leczeniu stopy cukrzycowej jest ozonoterapia stosowana na skórę. Ozon to trzyatomowa cząsteczka tlenu (O3), która wykazuje silne właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze. W kontakcie ze skórą ozon poprawia mikrokrążenie, jednocześnie utleniając tkanki, co wspomaga proces gojenia się ran.

Leczenie cukrzycy ozonem odbywa się również poprzez odbudowę uszkodzonych średnich oraz małych tętnic. To z kolei prowadzi do zahamowania i ograniczenia wielu powikłań związanych z cukrzycą, takich jak choroba wieńcowa czy niedokrwienie. Badania i publikacje poświęcone ozonoterapii w walce z trudno gojącymi się ranami kończyn dolnych dowodzą, że u ponad 60% pacjentów medyczna terapia ozonowa pozwala uratować stopy zakwalifikowane przez chirurgów do amputacji.  
To doskonały wynik i realne narzędzie walki z dokuczliwym schorzeniem, a to nie koniec dobrych wiadomości. Regularne stosowanie ozonoterapii prowadzi do stabilizacji poziomu cukru we krwi i umożliwia stopniowe ograniczanie leków przeciwcukrzycowych.   

Leczenie nogi cukrzycowej w domu

Leczenie ozonem przynosi największe efekty przy zachowaniu regularności zabiegów i przy zachowaniu ciągłości procesu. W przypadku wielu pacjentów, u których rany na stopach utrudniają lub uniemożliwiają swobodne poruszanie się, rozwiązaniem jest leczenie nogi cukrzycowej w domu przy użyciu dostępnych urządzeń i akcesoriów do terapii ozonowej. Podróż do gabinetu specjalistycznego, pokonanie schodów, czy nawet założenie obuwia może stanowić znaczące trudności.  Kluczem do osiągnięcia przewagi nad chorobą jest regeneracja, a więc stosowanie zabiegów ozonowych na stopę przy jednoczesnym jej odciążaniu, niekiedy jakikolwiek kontakt fizyczny ze stopą nie jest wskazany.

Z pomocą przychodzą generatory ozonu, które pozwalają przeprowadzać kąpiele ozonowe w zaciszu własnego domu. Profesjonalne urządzenie gwarantuje odpowiednią wydajność i stabilną pracę, a do wykorzystania metody potrzebny jest także wykonany z tworzyw sztucznych, szczelny ozonowy but, w którym chory umieszcza stopę. Rękaw w połączeniu z ozonatorem zapewnia właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Systematyczne stosowanie ozonu na skórę przyśpiesza regenerację tkanek i hamuje rozwój choroby.   

Neuropatyczna stopa cukrzycowa rehabilitacja

U osób chorych na cukrzycę, u których stwierdzono już przebieg powikłań w postaci neuropatycznej stopy cukrzycowej, wciąż możliwe jest podjęcie zapobiegawczych czynności rehabilitacyjnych. Kierunków działania jest kilka, jednym z ich jest stosowanie zabiegów fizykalnych w postaci laseroterapii. Metoda ta pozwala zapobiegać owrzodzeniom i trudno gojącym się ranom. Leczenie światłem spolaryzowanym może dodatkowo ograniczać obrzęki limfatyczne i poprawić ogólny poziom regeneracji. Magnetoterapia wspomagająco ograniczy u pacjenta dolegliwości bólowe i zapalne.

PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO OZONOTERAPI SKONTAKTUJ SIĘ Z SWOIM LEKARZEM PROWADZĄCYM!

Na szczególną uwagę w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej zasługuje wspomniana już ozonoterapia, która w ostatnim czasie zyskuje na popularności zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów. Badania dowodzą, że w kontakcie ozonu z tkankami organizmu, następuje znacząca poprawa  mikrokrążenia oraz poziomu natlenienia chorych komórek. Przy zachowaniu ostrożności, możemy w obrębie chorej stopy, wykonywać także masaże, które działają relaksująco i leczniczo. Przyczyniają się do obniżenia poziomu cukru w organizmie, zapobiegają powstawaniu niepożądanych zrostów, obrzęków i blizn mogących być następstwem gojących się ran.