Strona główna / Stopa Cukrzycowa / Palec Cukrzycowy

Co oznacza palec cukrzycowy, pierwsze objawy?

Przewlekła cukrzyca wiąże się z powikłaniami mającymi swoje źródło w uszkodzeniach nerwów oraz naczyń krwionośnych. Osoby chorujące na tę chorobę, często borykają się z patologicznymi zmianami w obrębie kończyn dolnych. Nierzadko słyszymy o terminie stopa cukrzycowa, ale w powszechnym obiegu funkcjonuje także określenie — palec cukrzycowy. Nie jest to termin medyczny, a jedynie potoczne sformułowanie określające zespół stopy cukrzycowej. Najczęściej o palcu cukrzycowym słyszymy, gdy w przebiegu choroby, rany i owrzodzenia tkanek skupiają się w obrębie palców stopy, szczególnie dotykają dużego palca.    

Jakie są pierwsze objawy powikłań? Na co zwrócić uwagę, aby w porę wdrożyć niezbędne leczenie? Diabetycy alarmują i uwrażliwiają pacjentów, aby nie lekceważyli żadnych zmian wskazujących na osłabienie czucia w stopie. Uczucie drętwienia, mrowienia, znaczący spadek napięcia mięśni — to wszystko może świadczyć o początkach choroby. Do tego dochodzi pogarszający się stan naskórka. Gdy skóra wokół palców i na powierzchni stopy staje się cienka, sucha, wykazuje skłonności do pękania, a ewentualnie powstające rany goją się długo, może to świadczyć o początkach problemów z palcem cukrzycowym.   

Palec cukrzycowy, jak wygląda zdjęcia

Powikłania cukrzycowe związane z kończynami dolnymi dotykają około 10% pacjentów z zaburzeniami poziomu glukozy we krwi. Narażone są zarówno osoby chorujące na cukrzycę typu 1, jak i typu 2. Wiemy już jakie symptomy skórne oraz dolegliwości czuciowe powinny wzbudzić nasz niepokój, ale jak wygląda palec cukrzycowy w praktyce? Prezentujemy dokumentację fotograficzną, która jeszcze lepiej przybliży Państwu istotę choroby. Załączone zdjęcia obrazują różne stadia zdiagnozowanych objawów wynikających z powikłań cukrzycowych. Początkowo na palcach i stopie można zauważyć drobne owrzodzenia powierzchniowe. W dalszym rozwoju schorzenia przeradzają się one w stany zapalne skóry i tkanek podskórnych.

palec cukrzycowy

Największym zagrożeniem jest nasilające się ryzyko powstania kolejnych infekcji bakteryjnych wynikających z przerwania ciągłości tkanek i kontaktu otwartych ran z zanieczyszczeniami. Ogromnie ważną rolę odgrywa tu odciążanie stopy i dbanie o higienę, a także stosowanie terapii ozonowej. Kolejne zdjęcia prezentują zaawansowane stadia choroby, w których owrzodzenia ulegają zaczerwienieniu, a wewnątrz ran pojawiają się ropne wydzieliny. W takich sytuacjach konieczna jest już ingerencja chirurgiczna, a w skrajnych przypadkach nieunikniona jest amputacja.      

Duży palec cukrzyca

Dlaczego w tak wielu przypadkach zewnętrzne objawy zespołu stopy cukrzycowej dotykają powierzchni dużego palca? Decydują o tym jego naturalne, anatomiczne cechy. Ze względu na dużą powierzchnię styku z podłożem i znaczną mobilność, duży palec u stopy najbardziej narażony jest na skaleczenia czy podrażnienia. W wielu przypadkach problem ma swoje źródło w pozornie niegroźnej sytuacji. Niewygodne, zbyt uciskające palce buty lub niewielki kamyk, który znalazł się w bucie przez przypadek, mogą powodować długotrwały ucisk, a w konsekwencji doprowadzić do drobnego skaleczenia. Powstała rana z uwagi na objawy chorobowe, nie prowadzi u cukrzyka do żadnych dolegliwości bólowych.

Duży palec cukrzyca

W ten sposób uraz dużego palca przy cukrzycy, przez dłuższy czas może pozostawać niezauważony. Co więcej, neuropatia motoryczna będąca jednym ze współczynników odpowiedzialnych za występowanie owrzodzeń na stopach, powoduje u chorego deformacje stóp i powstawanie tak zwanych palców młoteczkowatych oraz modzeli. Jest także przyczyną regeneracyjnego zapalenia stawów. Z kolei często obserwowane u chorych przesuszanie naskórka, prowadzące do pęknięć i powstawania zakażeń, ma swoją genezę w neuropatii autonomicznej.  

Jak leczyć palec cukrzycowy?

Leczenie objawów palca cukrzycowego jest procesem wymagającym cierpliwości i dużej systematyczności w realizacji wdrożonych metod. Działania powinny być skoordynowane pomiędzy wyrównaniem insuliny oraz pielęgnacją i odciążeniem kończyn. W pierwszym obszarze konieczna jest regularna konsultacja z diabetologiem i stosowanie się do zaleceń insulinoterapii. Drugi obszar to codzienna, bardzo dokładna pielęgnacja stopy obejmująca jej mycie, stosowanie dopasowanego, głębokiego obuwia, a także właściwe postępowanie z pojawiającymi się ranami. Tu z pomocą przychodzą opatrunki piankowe ze srebrem lub powłoką hydrożelową. Dużą skuteczność wykazują również zabiegi ozonowania stopy i palca, wykonywane w specjalistycznych gabinetach lub w warunkach domowych.

 Dostępne na rynku ozonatory oraz dedykowane do nich akcesoria umożliwiają prowadzenie ozonoterapii w domu pacjenta, bez konieczności opuszczania miejsca zamieszkania. Dodatkowo, jeżeli rany w obrębie palca przekształcą się w kłopotliwe owrzodzenia, osoba chora na cukrzycę powinna przyjmować antybiotyk w postaci maści lub tabletek doustnych. 
Przy skrupulatnym stosowaniu wielu opisanych metod równolegle, ranki najczęściej goją się, a powikłania powoli ustępują.

Jak leczyć palec cukrzycowy