Strona główna / Stopa Cukrzycowa

Co to jest stopa cukrzycowa, przyczyny, objawy i leczenie

Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych i najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Dotyka osoby w różnym wieku, niezależnie od płci i trybu życia. Nieleczona i niekontrolowana cukrzyca prowadzi do wielu powikłań, które w medycynie traktuje się jako odrębne schorzenia, jednym z nich jest zespół stopy cukrzycowej zwany również potocznie stopą cukrzycową. Chorobę definiuje się jako owrzodzenie i zniszczenie głębokich tkanek stopy, którym towarzyszą objawy uszkodzenia nerwów obwodowych, czyli neuropatii, jak również symptomy niedokrwienia.

Bezpośrednią przyczyną stopy cukrzycowej są rany, otarcia lub skaleczenia, które w obrębie stóp powstają często na skutek niewyczuwalnego przez pacjenta urazu. Ze względu na uszkodzenia zakończeń nerwowych, chory w porę nie dostrzega problemu, nie odczuwa bólu związanego np. ze zbyt ciasnym lub niewygodnym obuwiem. W walce ze stopą cukrzycową kluczowy jest czas i jak najszybsze dostrzeżenie symptomów choroby. Pierwsze, typowe objawy stopy cukrzycowej to pojawiające się na stopach odciski oraz plamy cukrzycowe o ciemnym zabarwieniu, które mogą występować na powierzchni kończyn dolnych, szczególnie na podudziach.

POWIĄZANE PRODUKTY

999,00  Cena brutto
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Pierwsze objawy i zespół stop cukrzycowej ICD10

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, wyodrębnia dwa typy cukrzycy, na które zapadamy najczęściej — mowa tu o cukrzycy insulinozależnej i cukrzycy insulinoniezależnej. Zespół stopy cukrzycowej należy do przewlekłych powikłań tej nieuleczalnej choroby, występujących zarówno u pacjentów chorych na cukrzycę typu 1, jak i typu 2. W internetowych portalach i poradnikach medycznych można obejrzeć bardzo wiele zdjęć ilustrujących to powikłanie, jednak objawy stopy cukrzycowej to nie tylko otwarte i drastycznie wyglądające rany na stopach.

Jeżeli regulujemy poziom insuliny w organizmie za pomocą środków farmakologicznych i zmagamy się z chorobą cukrzycową, warto wiedzieć, które symptomy mogące zwiastować problemy z dolnymi kończynami powinny być dla nas alarmujące. Zespół stopy cukrzycowej może objawiać się dolegliwościami bólowymi stóp w czasie ruchu, ale także w czasie spoczynku, może powodować drętwienie stóp i ich deformacje. Najważniejsza jest stała kontrola naszego stanu zdrowia i wyczulenie na pierwsze objawy zespołu stopy cukrzycowej, wśród których istotne są wszelkie zaburzenia czucia, dotyku, bólu, temperatury i wszelkie inne odstępstwa od normy w tym zakresie.  

zespół stop cukrzycowej ICD10

Przyczyny choroby

Według statystyk zespół stopy cukrzycowej pojawia się u co dziesiątego pacjenta chorującego na cukrzycę. Dotyczy kończyn dolnych poniżej kostki — najczęściej części podeszwowej stopy, rzadziej części grzbietowej. Przebieg dolegliwości może mieć różną formę zaawansowanie, jednak zawsze choroba ma podobną genezę. Jedną z głównych przyczyn stopy cukrzycowej jest niewłaściwie leczona i najczęściej przewlekła neuropatia cukrzycowa, powstająca w konsekwencji niewyrównanej cukrzycy.

Neuropatia powoduje zaburzenia czucia w obszarach unerwienia danego nerwu lub nerwów stopy. Upośledzone odbieranie bodźców prowadzi do sytuacji, w której pacjent nie odczuwa bólu, wówczas gdy niewygodne obuwie może powodować już poważne odciski. Drugą przyczyną rozwoju powikłań związanych z zespołem stopy cukrzycowej jest niedokrwienie, czyli miażdżyca tętnic kończyn dolnych. Oznacza to, że ukrwienie w stopach chorego nie jest prawidłowe, tkanki są niedotlenione i znacznie bardziej podatne na uszkodzenia i skaleczenia. W związku z zaburzeniami czucia do mikrourazów dochodzi więc bardzo często, a ich gojenie i regeneracja są niezwykle utrudnione. Naraża to pacjenta na liczne zakażenia i dalsze pogorszenie stanu stopy. 

Z którym lekarzem powinieneś się skontaktować?

Pacjenci dotknięci cukrzycą powinni regularnie kontrolować stan swoich stóp, często poddawać się badaniom i co bardzo ważne dbać o kończyny w sposób właściwy. Często domowa profilaktyka i pielęgnacja jest niewystarczająca i o pomoc należy zwrócić się do specjalistów. Z którym lekarzem powinieneś się skontaktować w celu diagnostyki i leczenia stopy cukrzycowej? Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że leczenie stopy cukrzycowej to w głównej mierze leczenie samej cukrzycy i utrzymywanie poziomu glukozy we krwi na właściwym poziomie.

W tym celu powinniśmy zgłosić się do diabetologa, który zajmuje się diagnozowaniem, profilaktyką oraz leczeniem cukrzycy. Pomoże nam dobrać właściwą terapię i zaleci prowadzenie regularnych notatek z informacjami o pomiarach glukozy, informacjach o posiłkach, lekach i aktywności fizycznej. Kolejnym krokiem powinna być konsultacja z podologiem, specjalizującym się w leczeniu chorób stóp, a także z ortopedą, który zadba o wypracowanie prawidłowych nawyków mających na celu odciążenie chorej kończyny. W niektórych przypadkach zespołu stopy cukrzycowej uzasadniona jest również konsultacja z lekarzem specjalistą w terapii chorób układu naczyniowego.

Jak leczyć stopę cukrzycową? (ozonoterpia)

Konsultacje ze specjalistami, odpowiednio dobrana dieta, regularne badania poziomu cukru to wszystko ważne elementy walki z cukrzycą, jednak zapobieganie powikłaniom i ciężkiemu przebiegowi zespołu stopy cukrzycowej wymagają dodatkowych działań. Skuteczną metodą w leczeniu stopy cukrzycowej jest ozonoterapia stosowana na skórę. Ozon to trzyatomowa cząsteczka tlenu (O3), która wykazuje silne właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze. W kontakcie ze skórą ozon poprawia mikrokrążenie, jednocześnie utleniając tkanki, co wspomaga proces gojenia się ran.

Leczenie cukrzycy ozonem odbywa się również poprzez odbudowę uszkodzonych średnich oraz małych tętnic. To z kolei prowadzi do zahamowania i ograniczenia wielu powikłań związanych z cukrzycą, takich jak choroba wieńcowa czy niedokrwienie. Badania i publikacje poświęcone ozonoterapii w walce z trudno gojącymi się ranami kończyn dolnych dowodzą, że u ponad 60% pacjentów medyczna terapia ozonowa pozwala uratować stopy zakwalifikowane przez chirurgów do amputacji.  
To doskonały wynik i realne narzędzie walki z dokuczliwym schorzeniem, a to nie koniec dobrych wiadomości. Regularne stosowanie ozonoterapii prowadzi do stabilizacji poziomu cukru we krwi i umożliwia stopniowe ograniczanie leków przeciwcukrzycowych.   

Leczenie nogi cukrzycowej w domu

Leczenie ozonem przynosi największe efekty przy zachowaniu regularności zabiegów i przy zachowaniu ciągłości procesu. W przypadku wielu pacjentów, u których rany na stopach utrudniają lub uniemożliwiają swobodne poruszanie się, rozwiązaniem jest leczenie nogi cukrzycowej w domu przy użyciu dostępnych urządzeń i akcesoriów do terapii ozonowej. Podróż do gabinetu specjalistycznego, pokonanie schodów, czy nawet założenie obuwia może stanowić znaczące trudności.  Kluczem do osiągnięcia przewagi nad chorobą jest regeneracja, a więc stosowanie zabiegów ozonowych na stopę przy jednoczesnym jej odciążaniu, niekiedy jakikolwiek kontakt fizyczny ze stopą nie jest wskazany.

Z pomocą przychodzą generatory ozonu, które pozwalają przeprowadzać kąpiele ozonowe w zaciszu własnego domu. Profesjonalne urządzenie gwarantuje odpowiednią wydajność i stabilną pracę, a do wykorzystania metody potrzebny jest także wykonany z tworzyw sztucznych, szczelny ozonowy but, w którym chory umieszcza stopę. Rękaw w połączeniu z ozonatorem zapewnia właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Systematyczne stosowanie ozonu na skórę przyśpiesza regenerację tkanek i hamuje rozwój choroby.   

Neuropatyczna stopa cukrzycowa rehabilitacja

U osób chorych na cukrzycę, u których stwierdzono już przebieg powikłań w postaci neuropatycznej stopy cukrzycowej, wciąż możliwe jest podjęcie zapobiegawczych czynności rehabilitacyjnych. Kierunków działania jest kilka, jednym z ich jest stosowanie zabiegów fizykalnych w postaci laseroterapii. Metoda ta pozwala zapobiegać owrzodzeniom i trudno gojącym się ranom. Leczenie światłem spolaryzowanym może dodatkowo ograniczać obrzęki limfatyczne i poprawić ogólny poziom regeneracji. Magnetoterapia wspomagająco ograniczy u pacjenta dolegliwości bólowe i zapalne.

PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO OZONOTERAPI SKONTAKTUJ SIĘ Z SWOIM LEKARZEM PROWADZĄCYM!

Na szczególną uwagę w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej zasługuje wspomniana już ozonoterapia, która w ostatnim czasie zyskuje na popularności zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów. Badania dowodzą, że w kontakcie ozonu z tkankami organizmu, następuje znacząca poprawa  mikrokrążenia oraz poziomu natlenienia chorych komórek. Przy zachowaniu ostrożności, możemy w obrębie chorej stopy, wykonywać także masaże, które działają relaksująco i leczniczo. Przyczyniają się do obniżenia poziomu cukru w organizmie, zapobiegają powstawaniu niepożądanych zrostów, obrzęków i blizn mogących być następstwem gojących się ran.