Wstępne Ozonowanie Wody Do Picia w Domu – Ozonowanie Wody z Kranu

ozonowanie wody z kranu

Ozonowanie wody pitnej to prosty i wyjątkowo skuteczny sposób na jej oczyszczenie, przy jednoczesnym podniesieniu walorów prozdrowotnych. Ozonowanie wody z kranu przed spożyciem powoduje, że usuwamy wszystkie zawarte w niej bakterie, drobnoustroje i niebezpieczne wirusy. Nawet jeżeli nasza domowa woda pitna pochodzi z bezpiecznego ujęcia miejskiego, to sam system jej transportu z wykorzystaniem starej infrastruktury przesyłowej powoduje, że w jej składzie mogą pojawić się niepożądane elementy.

Wstępne ozonowanie wody przed spożyciem pozbawia ją wszelkich zapachów, smaków i przebarwień. Woda staje się obojętna i w stu procentach bezpieczna. Dostarczając do wody cząsteczki ozonu w postaci gazowej doprowadzamy do procesu utleniania wszelkich biologicznych form życia. Woda poddana ozonowaniu, pozbawiona jest szkodliwego nadmiaru manganu i żelaza, co więcej ozon reaguje i dezaktywuje także związki nieorganiczne, takie jak cyjanki, siarczki i azotany. Picie oczyszczonej wody ma niebagatelny wpływ na kondycję naszego organizmu. Czysta woda poprawia znacząco pracę układu trawiennego człowieka, wspomaga przemianę materii i przedłuża żywotność wielu organów wewnętrznych. 

Co daje ozonowanie wody? Wady i zalety

Z punktu widzenia biologii, ozonowanie wody to nic innego jak jej uzdatnianie, polegające na utlenieniu komórek mikroorganizmów i zapobiegnięcie ich ponownemu namnożeniu. Jakie korzyści daje ozonowanie wody? Główną i najważniejszą zaletą jest uzyskanie wody wolnej od jakichkolwiek jednostek chorobotwórczych. Proces ozonowania wody w warunkach domowych może posłużyć do dezynfekcji owoców i warzyw, na których powierzchni mogą znajdować się składniki nawozów i innych substancji chemicznych. Ozonowanie wody znajduje także zastosowanie w stawach hodowlanych i akwarystyce

Ozonowanie wody z kranu

Wśród zalet ozonowania, warto również wspomnieć o podniesieniu walorów smakowych, co jest istotne przy parzeniu herbat i ziół, także leczniczych. Proces ozonowania wody jest bezpieczny i ekologiczny, nie wymaga również wielkich nakładów energetycznych. Niestety nie jest wolny od wad. Głównym problemem wciąż pozostają kwestie przesyłu ozonowanej wody na dłuższych dystansach. Ponieważ cząsteczki ozonu dość szybko rozpadają się do postaci tlenu, to oczyszczona woda, którą następnie transportujemy, ponownie narażona jest na zanieczyszczenie. Dlatego też dużo łatwiej i efektywniej ozonować wodę w niewielkich objętościach na potrzeby domowe, niż na skalę przemysłową. 

Jak ozonować wodę do picia samemu w domu?

Do ozonowania wody niezbędne jest zaopatrzenie się w niewielki, domowy ozonator przeznaczony właśnie do tego celu. Generatory ozonu przeznaczone do wody i żywności to urządzenia znacznie tańsze i mniejsze od urządzeń dedykowanych do ozonowania powietrza. Nie stanowią więc dużego obciążenia dla domowego budżetu. Sam proces ozonowania wody jest prosty, a jego czas uzależniony jest od objętości wody w przygotowanym naczyniu. Radzimy, aby ozonować niewielkie ilości wody na bieżące potrzeby.

Przykładowo ozonowanie wody do picia w 2-3 litrowym dzbanku wymaga pracy ozonatora przez około pięć do dziesięciu minut. Po tym czasie woda pozbawiona jest chloru, bakterii czy cząstek metali. Należy pamiętać, że z uwagi na czas rozpadu ozonu w wodzie, który przeważnie zajmuje około trzydziestu minut, dopiero po tym czasie woda nadaje się do spożycia. Najlepsze efekty osiągamy ozonując wodę zimną, a ewentualnie dopiero później ją podgrzewając. Wynika to wprost z fizykochemicznych właściwości potrójnej cząsteczki tlenu, która w zbyt wysokiej temperaturze rozpuszcza się słabiej, a jej działanie jest krótkotrwałe.   

Jak ozonować wodę do picia samemu w domu?

Oferta w zakresie urządzeń przeznaczonych do ozonowania wody jest szeroka. Możemy spotkać urządzenia przepływowe lub częściej te wyposażone w elastyczną rurkę i dyszę zakończoną kulką, wykonaną z kamieni krzemianowych. Rozważając zakup warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które ozonator do wody pitnej powinien posiadać. Najważniejszym z nich jest wydajność, a więc skuteczność, z jaką ozon wtłaczany jest i rozpuszczany w wodzie.

 Generator ozonu pozwalający na pracę z wydajnością około 400 mg/h jest w stanie oczyścić wodę pitną o objętości 5 litrów w ciągu dziesięciu minut. To efektywność zupełnie wystarczająca dla codziennej wygody w warunkach domowych, jednak przy założeniu, że stężenie wytwarzanego ozonu będzie odpowiednie. Jeżeli wybrane przez nas urządzenie nie będzie osiągać wymaganych parametrów, to nawet przedłużanie procedury nie przyniesie pożądanych skutków, bo ozon będzie rozpraszany i nie rozpuści się w wodzie. Pomijając kwestie ceny czy marki ozonatora do wody, warto jeszcze zwrócić uwagę na drugą kwestię związaną ze sterowaniem urządzeniem, wyłącznikiem czasowym, czy trybami pracy.  

169,00  Cena brutto

Woda ozonowana, jak często można ją pić?

Woda poddana procesowi ozonowania pozbawiona jest wszelkich szkodliwych dla naszego organizmu drobnoustrojów oraz innych niepożądanych związków chemicznych. Nadaje się do spożycia bez potrzeby przegotowania, co sprawia, że sięga po nią coraz więcej osób. Ozonowaną wodę spożywają i rekomendują sportowcy i trenerzy fitness. Jak często można ją pić? Doskonałe właściwości wody ozonowanej oraz brak jakichkolwiek produktów ubocznych procesu oczyszczania sprawiają, że nie ma żadnych ograniczeń w ilości lub częstości jej spożywania.

jak ozonować wodę w domu

 Jedynym mankamentem pozostaje fakt, że wody ozonowanej nie można butelkować ani przechowywać z uwagi na szybki proces rozpadu ozonu. Nie możemy więc zakupić takiej wody w sklepie, a jedynym sposobem na jej uzyskanie jest zakup domowego ozonatora. Badania dowodzą, że picie oczyszczonej ozonem wody ma zbawienny wpływ na nasze ciało i dotlenienie komórek, ale to nie koniec listy zalet. Wolna od zanieczyszczeń i bakterii woda może być wykorzystywana w kuchni do wielu zastosowań, między innymi do mycia owoców i warzyw czy przygotowywania posiłków.

Domowe ozonowanie wody, jeden ze sposobów na oczyszczenie

Współczesne technologie dostarczają gospodarstwom domowym przynajmniej kilka metod oczyszczania wody pitnej. Do niedawna jedynym znanym i częściowo skutecznym rozwiązaniem było gotowanie wody przed spożyciem, co do dziś praktykuje większość z nas. Ta metoda usuwa z cieczy bakterie i wirusy, które nie są odporne na wysokie temperatury, niestety jest również sporo takich, które doskonale radzą sobie w temperaturze otoczenia powyżej stu stopni Celsjusza.

Pośrednią metodą są również popularne filtry mechaniczne, których zadaniem jest zatrzymanie wszystkich zanieczyszczeń stałych o określonej gradacji, tu jednak nie mamy żadnej dodatkowej ochrony przed zawartymi w wodzie związkami chemicznymi. Podobnie przedstawia się sytuacja w kwestii filtrów węglowych, te z kolei dość skutecznie zatrzymują zawarty w wodzie chlor, ale nie radzą sobie z innymi rozpuszczonymi w niej związkami. W pełni efektywną metodą jest jedynie domowe ozonowanie wody. Szybkie i pewne rozwiązanie oparte na procesie przekształcania cząsteczek ozonu w cząsteczki tlenu, czyli na utlenianiu zabijającym wszelkie mikroorganizmy.

Dodaj komentarz